Yozgat Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

YOZGAT

İç  Anadolu’nun Orta Kızılırmak bölümünde, bir ilimizdir ve merkezi de aynı adla anılır. Yozgat şehri, Bozok yaylasının yüksek tepelerinden birinin eteğine kurulmuştur.

İl alanı, doğudan Akdağlar, güneyden ve batıdan Delice ırmağı vadisi, kuzeyden ise Deveci dağlarıyla çevrilidir. Bölge arazi itibarıyla genellikle dağlar ve vadilerle kaplıdır. Merkez ilçede yıllık sıcaklık ortalaması 9 derece civarındadır. Kuzeyindeki Çekerek vadisinde havalar biraz ılıman geçse de, İç Anadolu’nun tipik karasal iklimi hakimdir. 

Tabiat güzellikleri bakımından eşsiz bir yöredir burası. Akdağmadeni çevresindeki orman ve yaylalar, bitki örtüsü, su kaynaklarıyla cenneti andırır. Akdağ ormanları, av meraklılarının da uğrak yeridir. Aynı şekilde Yerköy-Şefaatli arasındaki Karanlıkdere, bağları - bahçeleri, yabani hayvanları ile görenlerin hayranlığını kazanır. Çekerek ve Delice çayları civarındaki mesire yerleri. Çayıralan Ormanları, Sarıkaya, Sorgun ve Yerköy Kaplıcaları; ziyaret edilmeye değer dinlence yerleri ve şifa merkezidir.

İl merkezinin 4-5 km. kuzeybatısında Cehrilik denen bir gezinti yerinde, Gelin Kayaları vardır. İlk bakışta boynu bükük, eğilmiş bir kadına benzetirsiniz öndeki kayayı. Arkasındakiler ise bir düğün alayını andırırcasına sıralanır gider. Anlatılan bir hikâyeye göre Yozgat’ın yakın köylerinden bir kız, Yozgat’a gelin olmuş geliyormuş. Fakat bir derebeyi gönlünü kaptırmış kıza, yolda pusu kurmuş. Gelin alayı tam önlerinden geçerken, zorbalar üşüşmüşler gelin alayına. Kanlı bir dövüş olmuş. Gelin dayanamamış, ellerini semaya kaldırıp dua etmiş;

- Ulu Allah’ım. Beni bu haydudun eline düşürme. Benim yüzümden de kan dökülmesin. Ya uçup kuş olayım! Ya düşüp taş olayım!

O zaman orada bulunan herkes oldukları yerde taş kesilmişler. İşte bu yere Gelin Kayaları demişler.

 

Yerköy’deki Çapanoğlu Camisi,1749 tarihli en eski Çapanoğlu eseridir. Yine il merkezindeki bir adı da Ulu Cami olan Çapanoğlu Camisi, Mustafa Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Cevahir Ali Efendi Camisi, Başçavuşoğlu Camisi şehrin diğer ünlü gönül evleridir. Her üçü de 18.yy sonlarına yapılmış.  Cumhuriyet Meydanı’ndaki Saat Kulesi ise 19.yy sonlarına ait. Eski Belediye başkanlarından Tevfikzade Ahmed’in, Şakir Usta’ya inşa ettirdiği kule; yedi katlı tamamen kesme taşlarla örülmüş bir anıttır. Yine il merkezindeki Etnografya Müzesi olarak da kullanılan Nizamoğlu Evi iki katlı bir bina olup ahşap oymalarıyla ünlüdür. Milat öncesi ve sonrasına ait 4 bin eserin sergilendiği bu yapı.1871’de inşa edilmiştir.

Ancak Yozgat denince belki de ilk akla gelen yer Yozgat Çamlığı’dır Kısaca Çamlık adıyla bilinen bu yer: bitki örtüsü, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen su kaynakları, ağaçları ile cennet misali bir mesireliktir. Orta Anadolu’nun en eski, aranan, bir köşesidir. Şehrin birkaç km.uzağında,1360 m. yükseklikte, eskiden beri Yozgatlıların hatta çevreden gelenlerin yazı geçirdiği bir yayla durumundadır. Yakın zamanlara kadar halk, burada kiraladığı çadır ve barakalarda oturur, geceleri sazlı-sözlü toplantılar yaparmış. Her yıl Hıdırellezin ilk günü de burada eğlencelerle kutlanırmış. Karaçam, meşe ve ardıç ormanlarıyla cana can katan Çamlık.1956 yılında Milli Park haline getirilmiş. Ormanın kuruluşu, bugün bir efsaneyle dile getirilir.

Aşık Kerem “Aslı”sını ararken bir gün yolu Yozgat yakınlarındaki bu yamaca düşmüş. Aramış, sormuş derken, sevdiğine yine kavuşamamış. Bir çam dikmiş yamaca şöyle seslenmiş;

Bu çamdan nice çamlar filizlensin,

bir koruluk olsun,

sazlar-sözler bizi anlatsın!

 

İşte o gün bu gündür. Çamlık, bir sevda türküsüdür…”  

Gezilecek Yerler

Malazgirt Savaşı'nın Türklere Anadolu'nun kapılarını açmasıyla Selçuklular kervanlarla gelip Bozok Yaylası'na yerleştiler.

Dağlar arasındaki Yozgat'a girdiğinizde, sizi ilk Yozgatlı Şakir Usta'ya yaptırılan kare prizma şeklindeki Yozgat Saat kulesi karşılar. Şehrin her tarafından bütün haşmetiyle gösterir kendini. Tüm şehri sanki sessizce seyreder.

Sırtlarını yamaca dayamış eski Yozgat evlerinin iklimin sertliği nedeniyle kalın ve sıvalı olan taş duvarlarının üzerleri kar beyazına boyanmıştır ve harika bir manzara sunar size. Yörede tek katlı evlerin dışında, iki üç katlı evler ve konaklar da bulunmaktadır. Konakların birçoğu 1800'lü yıllarda inşa edilmiştir.

Benzersiz mimarisi ile askerlik şubesi ve Çapanoğlu Camii çarşının tam ortasında tüm heybetiyle durur. 1779 yılında yapılan Çapanoğlu Cami, 3 bölmeli ve tek kubbeli ana mekândan oluşur.

Nizamoğlu Konağı adıyla bilinen Yozgat Müzesi, 1871'de inşa edilmiştir. Tavan ve duvarları ahşap kaplıdır. Yöreye özgü etnografik eserlerin sergilendiği bir müzedir.

Geçmişi günümüze taşıyan faytonlar ile yapacağınız şehir turu sizi Yozgat'a bir kez daha hayran bırakacak. Köşe başlarında rastlayacağınız çeşmelerden buz gibi dağ suları akar ve dolaşırken kentte fırından yeni çıkmış parmak çöreğinin mis gibi kokusu cezbeder sizi.

Şehrin hemen yanı başında dağları süsleyen Çamlık bulunur. İlk milli park olma özelliğini taşıyan Çamlık cennetin yer yüzündeki timsalidir. Çamlık'a gelen Ulu Önder Atatürk gibi siz de bir daha gitmek istemezsiniz. Yaz kış demeden ağaçların arasında akan suların çığlığı bozar sessizliği... Huzur arayanları davet eder çamlık kendine. Yüzyıllık anıt ağaçlar uzanır gökyüzüne. Bazen güneşi bile görmek mümkün değildir dalların arasından.

1850 yılında yapılan Başçavuş Camii de, nadir görülen tavan işçiliği ve pencere süsleri bulunur. Camiler ve türbeler şehri olan Yozgat'ta, Anadolu İslam kültürünün en güzel örnekleri içerisinde huzur bulursunuz.

Yavuz Sultan Selim'in 1516 yılında Mısır Seferi'ne giderken yaptırdığı mükemmel taş işçiliği ile Karabıyık Köprüsü görülmeye değer eserler arasındadır.

Yozgat'ın meşhur yemeklerinden arabaşı çorbasından, madımaktan en önemlisi testi kebabından yemeden dönülmez. Testi kebabı tadı kadar servisi ile de göz doldurur.

Daha Fazla
TESİSLER
Kutay Hotel Yozgat
Kutay Hotel Yozgat
Yozgat
Boğazlıyan'daki Kutay Hotel, 24 saat resepsiyon hizmeti ve bir teras sunmaktadır. Otel odalarında düz ekran TV ve ücretsiz Wi-Fi bulunmaktadır. Cavlak kaplıcaları otele sadece...
Galata Çamlık Hotel
Galata Çamlık Hotel
Yozgat
Yozgat şehir merkezinde, Çamlıktepe Mevki'nde konumlanan Çamlık Hotel, Türkiye'nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Tesis, konforlu odaların...
Mehmetoğulları Termal Otel Yozgat
Mehmetoğulları Termal Otel Yozgat
Yozgat
Mehmetoğulları Termal Yozgat'ın Sarıkaya mevkinde yer almaktadır.Otelde toplamda 75 oda ve 220 yatak mevcuttur.Tüm odalarda küvet ve 24 saat termal su mevcuttur. Bay ve Bayanl...
Grand Surmely Business Hotel Yozgat
Grand Surmely Business Hotel Yozgat
Yozgat
Şehir merkezinde hizmet veren Grand Surmely Hotel; modern tasarıma sahip odaları ve kusursuz hizmet anlayışı ile misafirlerine konforlu bir konaklama alternatifi sunuyor.Tesiste bu...
Saffron Hotel Yozgat
Saffron Hotel Yozgat
Yozgat
Saffron Hotel Yozgat, şehir merkezinde yer alan konumu ile misafirlerine 3 yıldızlı bir konfor ve rahatlıkta konaklama imkanı sunmaktadır. Tesisin tam donanımlı bir spor salonu, sa...
Grand Ser Otel Yozgat
Grand Ser Otel Yozgat
Yozgat
Yozgat merkezde bulunan Grand Ser Hotel, konfor ve teknolojinin ön plana çıktığı, üst düzey hizmet anlayışıyla misafirlerine keyifli bir konaklama imkanı sunuyor.Tesiste 95 oda mev...
Safa Sorgun Thermal Hotel Wellness & Spa
Safa Sorgun Thermal Hotel Wellness & Spa
Yozgat
Safa Sorgun Termal Hotel Wellness & SPA firmamız Yozgat ili Sorgun ilçesinde Otel alanında hizmet vermektedir.Kısa süreli bir tatil keyfinde bir değişikliğe ihtiyaç duyanlar iç...