Van Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

VAN

Van Gölü ve Akdamar Adası Van iline adını veren Van Gölü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük soda gölüdür. Dört tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. İçinde Akdamar, Adır, Çarpanak ve Kuş adaları olmak üzere 4 ada bulunmaktadır. Tarih boyu Yüksek Deniz, Nairi Denizi ve Yukarı Deniz dendiği gibi Deryaçe (Küçük Deniz) adını da alır. Gölün suyu çok tuzlu ve sodalıdır. Sabunsuz köpük verir ve temizlik maddeleri kullanılmadan içinde herşey yıkanabilir ve temizlenebilir.

Her mevsim, her saatte farklı bir renk alan, gündoğumu ve günbatımının muhteşem olduğu göl, bölge turizmine önemli bir katkı sağlamaktadır. Sahil boyunca yapılaşma ile bozulmamış koylar, yeşil bitki örtüsüyle sarılmış kıyılar görülmeye değerdir. 

Van Gölü’ndeki adalardan en büyüğü olan Ahtamar Adası, üzerindeki kilisesi ile ünlüdür. 900'lü yılların başında Kral Gagik tarafından yaptırılmış olan kilise taş işçiliğinin en seçkin örneklerindendir. Akdamar adasına Gevaş iskelesinden dolmuş motorları çalışmaktadır. 

Kaleler 

Van'a bir anlamda "Kaleler Kenti" denilebilir. Van ve çevresinde küçüklü büyüklü çok sayıda kale bulunmaktadır. Bu tarihi kalelerden bir kısmı Urartu döneminden, diğerleri Ortaçağ ve sonrasından kalmadır. 

Önemli Kaleler; Aşağı ve Yukarı Zıvistan Kalesi, Beyüzümü Kalesi, Çatak Kalesi, Lamurkesen (Zernek) Kalesi, Hişet Kalesi, Pizan (Örenkale) Kalesi, Kalecik, Zernaki Tepe Kalesi, Muradiye Kalesi, Albak (Başkale) Kalesi, Deliçay Kalesi, Çelebibağ Kalesi, Yoncatepe Kalesi, Müküs Kalesi ve Amik Kalesi olarak sayılabilir. 

Van Kalesi Van Kalesi, Van il merkezi sınırları içerisinde olup, şehir merkezine 5 km. mesafede bulunmaktadır. Urartu kalelerinin görkemlilerindendir. 

MÖ. 9. yüzyılda Lutupri'nin oğlu I. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Büyük bölümü ayakta kalan kalenin kuzeybatı ucunda bulunan ve Sardur burcu denilen taş bloklarla örülen yapının üzerinde I. Sarduri'ye ait olan, Asur çivi yazısı ile yazılmış, bilinen en eski Urartu yazıtı vardır. Kalenin diğer önemli bir yapısı, I. Agrişti'ye ait olan kaya mezarı ve hemen bunun dışındaki kaya üzerinde bulunan Urartu'ların günümüze ulaşan en uzun yazıtı, "Horhor Yazıtları" vardır. Ayrıca kalenin kuzey yamacında II. Sarduri'nin açık hava tapınağı (Analı-Kız), Kale içinde Menau ve Sarduri ' ye ait mezar odaları, mağaralar, su sarnıçları ve çeşitli odalar vardır. 

Kalenin güneyinde ise eski şehrin kalıntıları bulunur. Ulu Cami, Hüsrev Paşa Cami, Kay Çelebi Cami, Hamamlar (Çifte Hamam) Kümbetler (İkiz Kümbet) ve çoğu tahrip olmuş eski evler, gezenleri tarihin yaprakları arasında seyahate çıkarlar. 

Hoşap Kalesi Van il merkezine 60 km. uzaklıkta, Gürpınar ilçesinde, Van-Hakkari karayolu üzerindeki Hoşap (Güzelsu)'da yer almaktadır. Dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşur. Gözetleme kulesi, surları, burçları, beden duvarları, mescit, fırın, zindan seyir köşkü, harem, selamlık ve orijinal demir kapı kanatları kalenin önemli yapılarıdır. Ayrıca kalenin güney tarafında Van Bölgesinin en eski Osmanlı Köprüsü bulunur. 

Ağartı Kalesi Van Gölü' nün doğu kıyısında kurulan kale iyi korunarak günümüze kadar gelen sur duvarları andezit taş bloklarla örülmüştür. 

Kef Kalesi Urartu'ların önemli merkezlerinden biridir. Kalede çok odalı bir saray, hayvan ve bitki rölyefleri vardır. 

Çavuştepe Kalesi Van il merkezine 25 km. uzaklıkta, Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe köyünde yer almaktadır. Bol Dağı silsilesinin batı ucuna kurulmuş olan kale; aşağı ve yukarı kalelerden oluşmaktadır. Kale, II. Sarduri tarafından M.Ö. 764-734 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Kalelerde Haldi tapınağı, açık hava tapınağı, surlar, depo, ahır, saray binaları, su sarnıçları, çivi yazısı bulunmaktadır. 

Ayanıs Kalesi Van'a 35 km. mesafedeki Ayanıs köyündedir. Argişti'nin oğlu Rusa tarafından M.Ö. 645-643 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Urartu tarihinin son safhalarının aydınlatılması açısından çok önemlidir. Van Gölü sahiline yakın bir alanda kuruludur. 

Toprakkale Van il merkezinin doğusunda Zimzim Dağları silsilesine bağlı kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kale Urartu kralı II. Rusa tarafından M.Ö. 685-645 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Sarnıç, açık hava tapınağı, kayaya yontulmuş merdivenler bulunmaktadır. 

Aşağı-Yukarı Anzaf Kaleleri Van'ın 10 km. kuzeydoğusunda Van-Özalp karayolu yakınında yer almaktadır. Aşağı ve Yukarı Kalelerden oluşmaktadır. Her iki kalede surlar, kuleler, atölye, depo, saray yapısı, kitabe bulunmaktadır. 

Kiliseler 

Akdamar Kilisesi Gevaş ilçesi sınırları dahilinde Van Gölü içersinde bulunan en büyük adaya ismini veren kilisedir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise sahile 3 km. uzaklıktadır. Günün her saatinde Akdamar Adası'na, sahilde bulunan motorlarla ulaşım sağlanmaktadır. 

Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından Keşiş Manuel'e yaptırılmıştır. Kilisenin figürlü repertuarı oldukça zengindir. Bunun yanında, İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamberin denize atılması, Hz . Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennetten kovulması, Hz . Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi Samson Filistinli ikilisi, ateşte üç İbrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bulunmaktadır. Zengin hayvan, asma sarmaşıkları ve çeşitli figürler görmek mümkündür. 

Adır Kilisesi Kilise, Van merkezine bağlı Yaylıyaka köyü döşeme mezrasına yakın Van Gölü içersindeki aynı isimli adada yer almaktadır. Adanın güney tarafına kurulmuştur. Manastır 1305 yılında yapılmıştır. Daha sonra 1621 yılında Aziz Georges Kilisesi eklenmiştir. Yakınında bulunan sahildeki teknelerle ve Van İskelesi'nden kiralanacak teknelerle gezilip görülebilir. 

Yedi Kilise Erek Dağı eteklerine 8. yüzyılda inşa edilmiştir. 

Cami, Medrese ve Kümbetler 

Van'daki önemli camiler Ulu Cami, Hüsrev Paşa Cami, Kızıl Camii, Gevaş İzzettin Çir Camii, Süleyman Han Camii, Kaya Çelebi Camii, Horhor Camii, Abbasağa Cami'dir. Hüsrev Paşa Medresesi, Hoşap Hasan Bey Medresesi, Hoşap Evliya Bey Medresesi, Gevaş Halime Hatun Kümbeti, Erciş Anonim ( Zortul ) Kümbet görülmeye değerdir 

Köprü ve Su Kanalı 

Van' daki köprüler Bend -i Mahi Köprüsü, Kırmızı Köprü, Çatak Köprüsü, Hurkan Köprüsü, Zeril Köprüsü, Şeytan Köprüsü olarak sayılabilir. 

Van'da ilk sulama kanalları ve barajlar M.Ö. 9. ve 6. yüzyıllar arasında Urartular zamanında yapılmıştır. Bunların en önemlisi Menua ( Semiramis / Şamran ) sulama kanalıdır. Urartu Kralı Menua tarafından yaptırılmıştır. Menua / Şamran kanalı dünya mühendisliğinin bir harikası olarak geçtiği yerlere hayat vermiş, işlevini günümüze kadar sürdürmektedir. 

Geleneksel Van Evleri 

Van evleri Van'ın geleneksel mimarisinin günümüze taşıyan önemli unsurlardır. Tarihi Van Kalesi'nin güneyinde bulunan eski Van şehri, çarşıları, sokakları, mahalleleri, han, hamam, taş döşeli caddeleri yanında Van Evleri ile Osmanlı kentlerinin tipik özelliklerini taşımaktadır. 

Mesire Yerleri 

Van'da yer alan mesire yerleri arasında; Van' a 20 km. uzaklıkta, doğal plajları ve yeşilliği ile hoş görünümlü Edremit, yeşillikler arasında doğal plajları ile bir gezi ve mesire yeri olan Gevaş, İl merkezine 80 km. uzaklıkta, iki çayın birleştiği yerde bir vadi içerisinde ormanlık, hoş manzaralı Çatak ile İl merkezine uzaklığı 40 km. mesafede Van Gölü' nün sahilinde Süphan Dağı karşısında doğal plajları ve meyve bahçeleri ile ünlü Amik sayılabilir. 

Kuş Gözlem Alanı 

Erçek Gölü 

Van Gölü 

Sportif Etkinlikler 

Av Turizmi: Van Bölgesi av hayvanları yönünden zengin olup, her mevsim avlanmak mümkündür. Başlıca av hayvanları arasıda; keklik, ördek, toy, dağ keçisi, tavşan, ayı, ve domuz sayılabilir. Yörede olta balıkçılığı da gelişmiştir. 

Doğa Yürüyüşü: Süphan DağıDaha Fazla
TESİSLER
Mavi Tuana Hotel Van
Mavi Tuana Hotel Van
Van
Van şehir merkezinde bulunan Mavi Tuana Hotel, hem iş hem de turistik amaçlı seyahatlerde misafirlerini şık ve konforlu odalarda ağırlıyor.Tesiste 42 oda mevcut. Odalarda; minibar,...
Nevan Suite Hotel Van
Nevan Suite Hotel Van
Van
Van, Erciş'te bulunan Nevan Suite Hotel, misafirlerine ev konforunda konaklama imkanı sunuyor.Tesiste 82 oda mevcut. Odalarda; minibar, kablosuz internet, klima, LCD TV, merke...
Tamara Otel Van
Tamara Otel Van
Van
Van şehir merkezinde bulunan Tamara Otel, sade ve şık dekore edilmiş odalarında misafirlerine ev ortamı rahatlığını yaşayabilecekleri bir tatil imkanı sunuyor.Tesisin 69 odası bulu...
DoubleTree by Hilton Hotel Van
DoubleTree by Hilton Hotel Van
Van
Misafirlerini modern odalarında ağırlayan DoubleTree By Hilton Hotel Van, kusursuz hizmet anlayışı ve merkezi konumu ile hem iş hem de turistik seyahatlerde avantaj sağlıyor. Şehri...
Dilman Apart Otel (Van)
Dilman Apart Otel (Van)
Van
Dilman Apart Otel Doğunun incisi Yeşil Erciş’imizde şehir merkezinde siz değerli misafirlerimizi ağırlamaktan onur duyarız. Odalarımızda rahatlığınız için her ayrıntı düşün...
Hotel Mirva Van
Hotel Mirva Van
Van
Van'da faaliyet gösteren Hotel Mirva, misafirlerini Van Merkez'de ağırlamaktadır. Tesisin tüm alanlarında Wi-Fi erişimi ücretsizdir. Hotel Mirva'nın tüm konaklama bi...
Dimet Park Hotel Van
Dimet Park Hotel Van
Van
Van şehir merkezinde bulunan Dimet Park Hotel, hem iş hem de turistik amaçlı seyahatlerde misafirlerini şık ve konforlu odalarda ağırlıyor.Odalarda; minibar, gardırop, kablosuz int...
Merit Şahmaran Otel Van
Merit Şahmaran Otel Van
Van
Van Gölü'nün eşsiz manzarasına hakim Şahmaran Otel Van, zarif dekorasyona sahip 90 odasıyla doğal ve tarihi güzellikler içerisinde misafirlerine konforlu bir konaklama imklanı...
Yakut Otel Van
Yakut Otel Van
Van
Misafirlerine ev konforunda konaklama imkanı sunan Yakut Hotel Van, Van şehir merkezinde iş ve turizm odaklı konaklamalarda konforlu bir alternatif sunuyor. Tesiste 80 oda mevcu...
Maciter Hotel Van
Maciter Hotel Van
Van
Misafirlerini modern odalarında ağırlayan Maciter Hotel, merkezi konumu ile hem iş hem de turistik seyahatlerde misafirlerine avantaj sağlıyor. 51 oda ile misafirlerine hizmet v...
Grand Hotel Van
Grand Hotel Van
Van
Misafirlerine ev konforunda konaklama imkanı sunan Grand Hotel Van, Van şehir merkezinde iş ve turizm odaklı konaklamalarda konforlu bir alternatif sunuyor.Tesiste 45 oda mevcut. O...
Özalp Grand Hotel Van
Özalp Grand Hotel Van
Van
Ülkemizin ve ilimizin İran'la ticari ilişkilerini geliştirmek ve aynı zamanda Kapıköy Sınır Kapısı'nın aktifleşmesi için 2015 yılında bu tesisimizi faaliyete soktuk. Bu t...
Akdamar Otel Van
Akdamar Otel Van
Van
Van şehir merkezinde bulunan Akdamar Otel, merkezi konumu ile misafirlerine ev konforunda konaklama imkanı sunuyor.Tesiste standart tipte 66 oda mevcut. Odalarda; minibar, kablosuz...