Şırnak Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

ŞIRNAK

TARİHÇE


İlin tarihi geçmişi, Osmanlının son döneminde ortaya çıkmakla birlikte toraklarının tarih öncesi dönemlere kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. Arkeolojik kazıların az olması tarihsel süreç hakkında bilgi sahibi olmayı güçleştirmektedir.

Mezopotamya ve İran ağırlıklı devletlerden Asur, Pers ve Sasaniler ile sonrasında Roma ve Bizans imparatorlukları egemen olmuşlardır. Erken İslam döneminde fethedilen Şırnak toprakları, sırasıyla Emevi, Abbasi, Selçuklu, Eyyubi ve Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır. Şırnak Diyarbakır salnamesine göre 1875 ve 1876 yıllarında Mardin livasına bağlı kazadır. Cumhuriyet döneminde Siirt iline bağlı bir ilçe iken 1990 yılında il olmuştur.

Gezilecek Yerler

Finik Ören Yeri ve Kalesi Milattan Önce 4000 yılından kalma olan ören yeri Cizre’dedir. Saraylar, kervansaraylar, mağaralara oyularak yapılmış evler ve kadın, erkek kabartmaları görülebilir. Yakın bir bölgede bulunan Finik Kalesi’nde de çeşitli kabartmalar görülmektedir.

Bazebde Ören Yeri Dicle Nehri kıyısında bulunan ören yeri ilk çağdan kalmadır. Bazebde ören yerinde bulunan taştan köprü de görülmeye değerdir.

Cizre Ulu Camii Eski bir kiliseden Hz Ömer zamanında dönüştürülmüş olan cami dikdörtgen planlıdır. Bu camideki en önemli eserlerden birisi de Ejderli Kapı Tokmağı’dır. Selçuklu Dönemi’ne ait bu kapı tokmağı İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Nuh Peygamber Türbesi Kur’an ve çeşitli tarihçilere göre tufandan sonra Nuh Peygamber’in gemisi Cudi Dağı’na oturmuştur ve yerleşim için tufan sonrası bu bölge seçilmiştir. Nuh Peygamber’in mezarının da bulunduğu türbesi yapılan restorasyonlardan sonra ziyarete açılmıştır.

Kasrik Ören Yeri Sazirka adıyla anılan ören yeri; su bentleri, köprüler ve şehir kalıntısı bulunmaktadır. Boğaz şeklinde oluşundan ılıman bir iklime sahip olan bölge çeşitli medeniyetler tarafından yazlık olarak da kullanılmıştır. Hala Cizre halkı dinlenmek ve piknik için burayı kullanır.

Kırmızı Medrese Yapıldığı tuğlaların renginden dolayı kırmızı medrese olarak adlandırılır. Cizre Beyliği tarafından Cizre’nin geri alınmasından sonra 15.yy’da yaptırılmıştır. İçinde külliye, yemekhane, dershane, avlu ve mezarlar vardır.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal) 15. yüzyılda yapılan medrese, Mem u Zin adlı eserde geçen aşkın da yaşandığı yerdir. Hikaye birbirine aşık olup kavuşamayan Mem ve Zîn’in aşkını ve onları engelleyen Bekir karakterini anlatır. Dönemin sosyal ve kültürel hayatından esintiler de eserde görülebilir. Medrese Arap ülkelerinden ve yurt içinden çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Cudi Dağı Şırnak denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan dağ çok sayıda tarihi hikayeye konu olmuş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Nuh’un gemisinin de bu dağa indiğine inanılmaktadır.

Daha Fazla
TESİSLER
Özenler Residence Otel Silopi
Özenler Residence Otel Silopi
Şırnak
Silopi ilçe merkezinde her ayrıntısı konforunuzu arttırmak için tasarlanmış 48 modern odasıyla hizmet veren Özenler Residence & Hotel'de konaklaması esnasında formunu koru...
Hotel Grand Silopi
Hotel Grand Silopi
Şırnak
Şırnak'ta bulunan Hotel Grand Silopi, misafirlerini sade ve modern dekore edilmiş odalarında ağırlıyor. Misafirlerine Silopi'nin merkezinde konaklama imkanı sunana tesis,...