Silivri Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

SİLİVRİ

İstanbul ilçesi olan sahil kenti Silivri, Çatalca Yarımadası’nın güneyindedir ve batısında Çorlu ve Marmara Ereğlisi, doğusunda Büyükçekmece, kuzeyinde Çatalca, kuzeybatıda Çerkezköy ve güneyde Marmara Denizi ile çevrilidir.

Önemli ticaret yollarının üzerinde bulunan Silivri'nin doğal bir limana sahip olması da her dönemde önemli kılmıştır Silivri'yi. Antik çağlarda Selymbria, Selybria ve Silivria isimleriyle anılan Silivri, Traklar, Megaralılar, Persler, Spartalılar, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Hunlar ve Osmanlılara yurtluk etmiştir. Kurtuluş savaşında Yunanlılar ve İtalyanlar tarafından işgal edilen Silivri, savaş sonunda Yunanlılarla yapılan mübadele antlaşmasıyla göçmenlerin yurdu olmuştur artık.

Silivri'ye geldiğinizde hala dimdik ayakta duran tarihi 32 Gözlü Mimar Sinan Köprüsü’nü, Surları, Çarşı Kapısı, Orta Kapı ve Kır Kapısı’nı, yazıtları, tuğla damgaları, sarnıcı, Sadrazam Piri Mehmet Paşa Camii, Mimar Sinan heykeli ve tarihi evleri görebilir, limandan kiralayabileceğiniz teknelerle Silivri sahilini baştan sona gezebilir, Boşnak Bahçe tarafındaki sur kalıntılarını ve altındaki mağaraları gezebilir, Silivri Tarih Parkı'nda görebilir, sahildeki trafiğe kapalı yürüyüş yolunda gezebilir, çay bahçelerinde çayınızı keyifle yudumlayabilir, Avşa Adası'na düzenlenen feribotla adaya gidip bir gece de Avşa'da konaklayabilir, Silivri'de sahildeki yüzer balık lokantasında taze ve leziz balıkları ve meşhur Silivri yoğurdundan yiyebilirsiniz.

Silivri Tarihi Yerler:

  • 1517 tarihli Sadrazam Piri Mehmet Paşa Camii,
  • 16. yy'da yapılan Mimar Sinan Köprüsü,
  • Kimlerin yaptığı bilinmeyen ancak 6.yy'da İmparator Jüstinyen ve 2. Beyazıt tarafından onarılan Silivri Sur Kalıntıları,
  • 14. yy'da yapılmış olan Bizans Sarnıcı,
  • Bizans dönemine ait kilise kalıntısı,
  • Türk sivil mimari örneklerinden olan tarihi evler.

 

 

 

Daha Fazla
TESİSLER