Sarıgerme Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

SARIGERME

Muğla’nın turistik yerleri arasında bulunan Sarıgerme, Ege kıyısında tertemiz sahiliyle, ince altın sarısı kumuyla, kum zambaklarıyla, temiz havasıyla, muhteşem doğasıyla, su sporlarıyla ve sığ deniziyle çocuklu aileler için ideal bir tatil kasabasıdır. Bu büyülü cennet sizi denizin ve güneşin eşsiz dansıyla turkuazın bin bir tonuna ve doğanın güzellikleriyle yeşile doyuracaktır. Bu muhteşem kumsalın hemen arkasında yemyeşil çam ağaçları arasında, gün batımında kumsalın sonundaki dereye kadar yürüyebilir, keyif yapabilirsiniz. Karşısında Baba Ada bulunan  Sarıgerme, son yıllarda popülerleşen fakat tam olarak keşfedilmemiş bakir bir turizm merkezidir. Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı ve Dalaman Havalimanı‘nın dibinde olması ise apayrı bir avantaj sağlamaktadır.

İsmi nereden geliyor?

Eskiden Dalaman Çayı üzerinde taşınan tomruklar denize kaçmasın diye çayın deniz bağlantısı kapatılırmış, bu işleme “germe” denirmiş. Çayın kollarından bir tanesinin adı ise “Sarısu” deresi. Bu 2 isim birleşerek “Sarıgerme” ismini oluşturmuş. Sarıgerme‘nin bağlı olduğu köy Osmanlı köyü’dür ve köyün sahile uzaklığı 850 metredir.

Gezilecek Yerler

Sarçed Plajı Altın rengi kumu ile Ortaca Sarıgerme sahili 7 km’lik uzunluğunda olup muhteşem bir kumsala sahiptir. Sarıgerme‘de plajın büyük bir kısmı oteller tarafından kullanılıyor. Daha da kötüsü sadece kendi otel müşterileri girebiliyor. Bu nedenden dolayı, 1995’te Sarıgerme‘de yaşayan insanlar SAR-ÇED eğitim derneğini kurmuşlar ve bu dernek, Turizm Bakanlığının da desteğiyle sahili düzenleyip buraya büfe, duş, şezlong gibi şeyler yapmış. Köyden de sahile çekçekli araç hizmeti verilmeye başlanmış.

Aşı Koyu Tekne turu ile ya da kendi olanaklarınızla da gelebileceğiniz Aşı Koyu Ortaca ilçesi sınırlarında, Sarıgerme plajının hemen batısında el değmemiş bakir koylardandır. İztuzu ve Sarıgermearasında bulunan koy Sarıgerme‘ye sadece 14 km uzaklıktadır ve Ovacık üzerinden toprak yolla ulaşabilirsiniz. Dalyan‘dan da günübirlik tekne turlarıyla bu koya ulaşabilirsiniz.

Sarsala Koyu Sarsala, Dalaman’a 15 km uzaklıkta bir koy olup, Sarıgerme üzerinden ulaşmak için yaklaşık 30 km’lik bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Bozulmamış doğası ve masmavi deniziyle Sarıgerme tatiline gelenleri büyüleyecek güzelliktedir. Koyun berrak sularında yüzmekten keyif alırken, denizin dibindeki onlarca eşsiz balığı izlemek de apayrı bir tat verecektir tatilinize. Köy yolundan gelirken dikkat edin, zira yolları virajlı ama bir o kadar da doğayla bütünlük sağlıyor. Kocagöl’ü aştıktan sonra karşılaşacağınız manzarada koyu tepeden izleyebilirsiniz.

Tekne Turu Çevredeki koyları gezmek isterseniz, tekne turu tam biçilmiş kaftan sizin için. Öyle ki, el değmemiş koylara ulaştıran teknelerle, kayalıkları, çam ormanlarının arkasına gizlenmiş gizli cennetleri görebilirsiniz. Bu koylardan birisi de Aşı Koyu‘dur.

Pisilis Antik Kenti Sarıgerme sınırları içindeki tek antik yerleşim kalıntıları buradadır ve adı “Pisilis“tir. Bu antik kente ait kalıntıları şu anda İberotel Sarıgerme Park‘ın içinde bulunan kumsal ve park alanının altındadır, üst tarafından da birçok tarihi ev kalıntısı, şehir surları, mezarlık ve birkaç büyük yapı görebilirsiniz.

Gün batımı ve manzara Sarıgerme’nin zirvesinden denizi, gün batımını izleyebilirsiniz. Bu muhteşem manzaraya hayran kalacaksınız.

Baba Adasında Seyir keyfi: Doğal dalgakıran görevine sahip ada, sahile 650 metre uzaklıktadır. Mavi yolculuğa çıkan yatlar, özel tekne turlarıyla ya da kendi kiralayacağınız teknelerle de buraya uğrayabilirsiniz. Özellikle yatlar için sığınaktır diyebiliriz, çünkü adanın Sarıgerme‘ye bakan kısmı korunaklı. Adaya giderseniz,  Roma Dönemi’nden kalma mezar kalıntılarını da mutlaka görmelisiniz.

Spor Keyfi Buraya gelmişken su sporlarına da vakit ayırın. Klasik su eğlenceleri yerine, eğer dalış yapmayı seviyorsanız, bu güzel koyun bir de derinliklerinde neler olduğunu keşfe çıkabilirsiniz. Sarıgerme’de dalış ile muhteşem deniz altını seyredebilir, hiç durmayan rüzgarlarla adeta dans edebilir, su kayağı, paraşüt, yelken, banana, jet ski, kano, kayak gibi sporları deneyebilirsiniz.

Ortaca Belediyesi Sarıgerme Çadır Kampı Çadır kampları sizin için güzel bir alternatif olabilir. Ortaca‘dan minibüse binerek şoföre çadır kampına gittiğinizi söylerseniz burada sizi indirebilir. Kampta birçok şey mevcut; masa, sandalye, tuvalet, çadır.

Sarıgerme Balık Avı Turları Özel balıkçı tekneleriyle, Sarıgerme balık avı turlarına katılabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

  • Turkuaz rengi denizinde yüzmeden,
  • Akşam plajda yürüyüş yapmadan,
  • Altın rengindeki incecik kumunda, özellikle de gün batımında (masaj etkisi yaratacağından bahsetmiştik) yürümeden,
  • “Geren Otu” ve “Silcan Otu”nu yemeden, hatta aranız iyiyse Sarısu‘da tutulan mavi yengeçlerin tadına bakmadan,
  • Yılan balığı ve çiçek balını tatmadan,
  • Tekne turu yapmadan ve baba adayı gün batımına karşı izlemeden dönmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla
TESİSLER
Otel Sevgi (Sarıgerme)
Otel Sevgi (Sarıgerme)
Muğla
Otelimiz Sarıgerme köyü içersinde olup çarşıya 50 mt.,denize 1500 mt.uzaklıktadır.Havaalanı-otel,otel-deniz transferleri ücretsizdir.Otel Sevgi butik otel tarzında olup,yıldızlı ot...
Dolphin Apart Hotel
Dolphin Apart Hotel
Muğla
Sarıgerme'de yer alan ve misafirlerini Ege’nin doğal güzellikleri ile çevrili, huzurlu bir atmosferde ağırlayan Dolphin Apart Hotel, özellikle turistik amaçlı konaklamalar içi...