Milas Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

MİLAS

Muğla iline bağlı Milas, plajları, gölleri, antik kentleri, Türk ve İslam eserleriyle görülmeye değer bir turizm beldesidir.

Milas (MYLASSA) Batı Karia’nın en önemli ve en büyük merkezlerinden biridir. Kent, Sadra Dağı’nın etekleri ile bu dağın önündeki tepelere kurulmuşken, zamanla ovaya doğru yayılmıştır. Zeus Karius mabedinin burada oluşu ve Zeus Labranda mabedinin de buraya çok yakın bulunması Mylassa’yı (Milas) Karia’nın dini merkezi haline getirmiştir.

Tarihçe

Karya'nın en önemli kentlerinden biri olan antik Mylasa, mitolojiye göre adını Akdeniz' de Aiolia Adası'nda oturan ve rüzgarlara hakim olan Aiolos'un neslinden gelen Mylasos'tan almıştır. Mylasa adının sonundaki "asa" eki, Milas'ın çok eski zamanlarda kurulduğunu göstermektedir(M.Ö. 3.000). 

M.Ö.334'de Asya seferine çıkan Büyük İskender Güney-Batı Anadolu'yu ve bu arada Milas'ı da almış hemen sonra elde ettiği toprakları Karya Kraliçesi Ada 'ya vermiştir.

Mylasa M.Ö. 143'de Roma imparatoru Macmilius'un isteği üzerine bir sınıf anlaşmazlığına hakemlik etmiş ve bu tarihten sonra Roma Valilerinin başkanlık ettiği mahkemelerin merkezi haline gelmiştir. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olan Milas, daha sonra Selçuklu, Menteşeoğulları ve Osmanlıların eline geçmiştir.

İklim

Ülkemiz güney-batısında yer alan Milas, Bodrum- Mandalya Körfezi, Bafa Gölü, Gökova Körfezi ile çevrelenmiştir. Bunun sonucu olarak da uzun bir kıyı şeridine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Milas'ta sıcaklık 0 oC'nin altına çok ender iner.

Gezilecek Yerler

Antik Kentler

Iassos Mandalya Körfezinde Güllük'ün karşısında bir yarımada üzerinde yer alır. İ.Ö. 3000 yıllarına uzanan kentte büyük sur,su kemerleri, tiyatro bulunmaktadır. Milas-Söke karayolunun Köşk köyü kavşağından 18 km. sonra kente ve denize ulaşılır. Ayrıca Güllük'ten deniz yolu ile yapılacak bir gezinin unutulmaz olduğunu belirtmekte yarar vardır. Kentin antik limanı günümüzde yatçıların uğrak yeri olmuştur. 

Labranda (Koca Yayla) Milas'ın 18 km. Kuzeydoğusunda, Çomak Dağında bir teras üzerinde kurulmuş olan Labranda'ya Milas'tan stabilize bu yol ulaştırır.Gezginleri, günümüzde antik çağda Mylasa'dan başlayan 8 m. genişliğindeki yol üzerinde döşeme izlerini yer yer görmek mümkündür. Kalıntıları büyük ölçüde korunmuş olan Labranda'da ilk kazılar 1940 yılında başlamıştır. İ.Ö. 4. yüzyılda Karya'da Satraplas döneminde yapılan Zeus Labrandus tapınağı ile ünlüdür.

Keramos Gökova Körfezi'nin Kuzey sahilinde bugünkü Ören bucağının bulunduğu yerdedir ve Milas'a uzaklığı 50 km. dir. Adını Yunanca'da "çömlek" ya da "Seramik" anlamına gelen Keramos sözcüğünden alan kentten, koruma duvarları, dağ yamaçlarındaki kaya mezarları, nekropoldeki lahit mezarlar günümüze kadar ulaşan önemli kalıntılardır. Bodrum'dan başlayıp Gökova Körfezi'nde yapılan Mavi Yolculuğa katılan turistlerin mutlak görmek istedikleri ören yerlerimizdendir.

Euromos Milas-Selimiye karayolunun 13. km.'sinde yer alan Euromos'da kalıntılar yolun sağında çoğunlukla olmak üzere yolun iki yanında yer almaktadır. 

Herakleia Kent, Beşparmak Dağları'nın Güney eteklerinde Bafa Gölü kıyısında kurulmuştur. Çok engebeli ve kayalar üzerinde 65 kule ile takviyeli 6,5 km. uzunluğunda sur duvarlarına sahiptir. Helenistik Çağda inşa edilen kentte Athena Tapınağı, Agora, Şehir Meclis Binası, Tiyatro ve bir hamam bulunmaktadır.

Bargylia Mandalya Körfezi içinde yer alan Güllük Limanın güneyinde karaya doğru uzanan bir koyda kurulmuştur. Milas - Bodrum karayolunun 30. km. 'sinde bulunan Bargylia'yı Yunan Mitolojisi kahramanlarından Bellere Phon kurmuştur. Tepenin iki doruğunda, kuzeydekinde Roma, Yunan, güneydeki ve diğer alanlarda ise Bizans Çağı eserler yer alır.

Beçin Milas'ın 5 km. kadar güneyinde 200 m. yükseklikte sarp bir kayalık üzerinde kurulmuştur. Kentin adı Ortaçağ İtalyan kaynaklarında "pezona", Türk - İslam kaynaklarında ise "Berçin", "Peçin" ve "Beçin" şeklinde geçmektedir. Kentten günümüze ulaşan yapı kalıntıları Milas ovasına bakan iç kale surlarla çevrili dış kale ve surlar, Kenez ve Sığmen mevkilerinde yoğunlaşmaktadır.

Zeus Karios Tapınağı Hisarbaşı Mahallesindedir. Hisarbaşı tepesinin doğusunda 3.5 m. yüksekliğinde bir podyum üzerine inşa edilmiştir. Bugün Yuva denen korint nizamında tek bir sütunu ayaktadır. 

Gümüş Kesen Mezar Anıtı Muhtemelen M.S. II. yy.a tarihlenen bu mezar anıtı dikdörtgen bir mezar odası ile bu odanın üzerindeki paye ve sütunların taşıdığı piramit gibi gittikçe daralan bir örtüden ibarettir. 

Sinuri Mabedi Milas'ın 14 km. güney doğusunda bugünkü Kalınağıl köyünün üstündeki bir tepe üzerinde eski bir Kar ismini muhafaza eden ilah Sinuri'ye ait mabet kalıntıları vardır. 
Sinuri rahipliği M.Ö.4. yüzyıldan sonra babadan oğla geçerek bir ailede kalmıştır. Senede bir büyük bayram yapılıp, öküzler kurban edilmektedir. İlahın ne şekilde tasvir edildiği bilinmiyorsa da elinde çift yüzlü balta tuttuğu anlaşılmıştır. Sinuri Mabedi Hıristiyanlık devrinde kiliseye çevrilmiştir.

Camiler ve Türbeler

Firuz Bey Cami Merkezde Firuz Paşa Mahallesinde olup, Menteşe Valisi Hoca Firuz Bey tarafından 1394 (H. 787)

Müzeler

Milas Müzesi 1987 yılında açılan müzede, ilçe sınırları içindeki ören yerlerinde yapılan çeşitli arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler sergilenmektedir. Ayrıca satın alma yoluyla kazanılmış çok güzel cam eserleri ile Tunç Dönemi'ne kadar uzanan değişik türden toprak kap kacaklar görülmeye değerdir. Müze bahçesinde ise taş eserler sergilenmektedir. Yönetim yönünden Milas Müzesine bağlı olarak Kıyıkışlacık Köyü -Iassos'da "Balık Pazarı" adıyla bilinen açık hava müzesi bulunmaktadır. Fassos'dan çıkarılan taş eserler sergilenmektedir.

Ne Yenir?

Yılan balığı ve labranda suyunu Milas'ın yöresel yiyeceklerinin başında gelir.

Ne Alınır?

Milas halısı, el işleri yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.Elde dokunan heybe, kıl, çuval ve keçeleri, taş işlemeciliği, ağaç işleri, mimari süslemeciliği oldukça ünlüdür.

Yapmadan Dönme

 Milas Müzesi, Zeus Mabedi, Gümüşkesen Mezar Anıtını ziyaret etmeden,

 Çöllüoğlu Hanı görmeden,

 Milas Halısı almadan,

 Iassos'a gitmeden,

 Tuzla'da (Bargilya'da) balık yemeden, Labranda suyu içmeden ve lassos'ta yılan balığı yemeden...

Daha Fazla
TESİSLER
Fesleğenbükü Ahşap Evler (Milas)
Fesleğenbükü Ahşap Evler (Milas)
Muğla
2 kişilik , banyosu ve mutfağı içerisinde ; tv , buzdolabı , klima , vantilatör mevcut. Verandasında masa ve sandalyeleri olan izolasyonlu şık müstakil ahşap evler....
Silvanus Hotel (Milas)
Silvanus Hotel (Milas)
Muğla
Hotel Silvanus, Gökova Körfezi'nde yer alan Milas Ören'de konuklarını ağırlamaktadır. Tesisin sadece misafirlerinin kullanımına ait açık yüzme havuzu ve çocuk havuzu bulu...
Üç Kişilik 724 TL
Selenes Pansiyon (Milas)
Selenes Pansiyon (Milas)
Muğla
Selenes Mini Otel'in klimalı odaları, taş ya da ahşap duvarlarla geleneksel tarzda dekore edilmiştir. Her oda gölün ve çevresindeki tepelerin panoramik manzarasına hakim olup,...
Marina Art Hotel  (Milas)
Marina Art Hotel (Milas)
Muğla
Bodrum'a 27 km uzaklıktaki Güllük'te konaklama imkanı sunan Bodrum Güllük Marina Suites ücretsiz WiFi, açık yüzme havuzu ve teras sağlamaktadır. Spa merkezi ve hamam içer...