Kütahya Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

KÜTAHYA

Kütahya, Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alır. İç Anadolu Bölgesi ile denize kıyısı olan Ege Bölümü arasında geçiş alanıdır. Kütahya, kuzeyinde Bursa, kuzeydoğusunda Bilecik, doğusunda Eskişehir ve Afyon, güneyinde Uşak, batısında Manisa ve Balıkesir illerimizle çevrilidir. Kütahya gelişmekte olan sanayisi, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, üniversitesi, termal kaynakları, el sanatları ve tarihi ile önemli bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır. Çinisiyle ünlü Kütahya'da Avrupa ve dünyadaki ilk ve tek Çini Müzesi bulunmaktadır.

Kütahya Germiyan Beyliği'ne 130 yıl başkentlik ve Osmanlı Anadolu Beylerbeyliği'ne 400 yıl merkezlik yapmıştır.  Kütahya'da dünyanın İlk Antik Borsasının Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi’de kurulmuştur ve Zeus Tapınakları içinde dünya’da en sağlam korunagelmiş tapınağınıdır. Dünyadaki ilk ''Toplu İş Sözleşmesi’' 13Temmuz1766’da Kütahya’da imzalanmıştır. Evliya Çelebi’nin Kütahya’lı olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin en önemli porselenleri Kütahya da bulunmaktadır.  Kütahya’daki termal kaynaklar da oldukça fazladır.

TARİHÇE

Kütahya, M. Ö. 3000 yıllarında kurulmuş medeniyetlerin ve kültürlerin harman olduğu Kütahya’nın antik çağda ilk ev sahipleri Friglerdir. Kütahya daha sonra Roma, Bizans, Germiyanoğulları, Osmanlı egemenliğine girmiştir. Kütahya’da egemen olan bütün uygarlıklara ilişkin çok sayıda eser bulunmaktadır. Özellikle Frig Vadisi adı verilen ilin doğusundaki Türkmen Dağı eteklerindeki alan, bu eserler açısından çok zengindir. Roma döneminde piskoposluk merkezi olan Kütahya’da bu döneme ait en önemli eser AIZANOI Antik Kenti’dir. Aizanoi, Anadolu’nun en zengin antik kentlerinden birisidir. Dünyanın İlk Borsası Aizonai’de kurulmuştur. Anadolu’da Türk Hakimiyeti başladığın da Kütahya ve çevresi Germiyanoğulları Beyliğine verilmiştir. Kütahya iki kez Germiyanoğulları Beyliğine başkentlik yapmış ve bu dönemde yapılan pek çok eser günümüze kadar ulaşmıştır. Kütahya ve çevresi Osmanlı Devletine Devlet Hatun’un çeyizi olarak verilmiş ve bu nedenle şehzadeler Şehri olarak anılmıştır. Kütahya Osmanlı İmparatorluğu döneminde de Anadolu Beylerbeyliği’ne merkezlik etmiştir. Osmanlı dönemi eserleri korunmuş haldedir.

Gezilecek Yerler

Dönenler Mevlevihanesi Kütahya Merkez'de yer alan Dönenler Mevlevihanesi, Börekçiler Mahallesi'ndedir. Mevlevi kültürünün üçüncü önemli merkezidir aynı zamanda.

Mevlevihanenin ilk yapılan bölümü mescididir. Hezar Dinari Mescidi, adını banisinden alır. 1237-1243 yılları arasında inşa edilmiştir. Sonraki dönemlerde ise kuzeyine semahane eklenmiştir. Dönenler Mevlevihanesi'nin ilk yapısı ile ilgi pek bir bilgi yoktur. Günümüzdeki mimarisi 1812 yılında yeniden yapılmıştır.  

Kütahya gezinizde Dönenler Mevlevihanesi'nin dış mimarisine ve iç dekorasyonunu mutlaka şahit olmalısınız. Mistik bir atmosferin içinde keyifli bir yolculuk Dönenler Mevlevihanesi'nde sizleri bekliyor.

Kütahya Saat Kulesi Kütahya Merkez'de bulunan Saat Kulesi, XIX. yüzyılda inşa edilmiştir. Banisi Kütahya Valisi Fuat Paşa'dır. 30 Ağustos Ortaokulu'nun arkasında bulunmakta olup kolay bir ulaşım yoluna sahiptir.

Kütahya Saat Kulesi'nin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Kare planlı olup, iki katlı bir mimariye sahiptir. Kulenin üstü külahla örtülmüştür. Kütahya'daki Analcı Mescit'in karşısında bulunan Saat Kulesi, gezinizin bir parçası olabilir.

Kütahya Zafertepe Anıtı Kütahya, doğal güzellikleri kadar tarihe ışık tutan yapılarıyla da görülmeye değer bir şehirdir. Her köşesinde farklı bir detay gözünüze çarpacak Kütahya gezinizde.  

Şehrin keşfedilmeyi bekleyen noktalarını yakın bir zamanda ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Zafertepe Anıtı'nı gezi listenize dahil etmenizi tavsiye ederiz. Kütahya Zafertepe Anıtı, Altıntaş ilçesine bağlı olan Çalköy'de bulunuyor. Anıt, ulaşım açısından çok rahat bir noktada… 

1922 yılında gerçekleşen Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde Atatürk'ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri” sözünü söylediği yer olmasından dolayı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Aynı zamanda bölgeye okul gezileri de yapılmaktadır. 1972 yılında tamamlanan bu sembol, gezinizin bir parçası olabilir.

Dereli Kaplıcaları Kütahya’da termal turizm merkezi olarak kabul edilen Dereli Kaplıcaları, yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir.

Emet-Tavşanlı yolu üzerinde bulunan ve bu ilçelere 20 kilometre uzaklıkta olan Kütahya Dereli Kaplıcaları hem termal suyuyla hem de doğal güzellikleriyle şifa vermektedir. İl merkezine 70 kilometre uzaklıkta olan kaplıca, ismini içinden geçen dereden alır.  

Yürüyüş, rafting ve olta balıkçılığı yapabileceğiniz Dereli Kaplıcaları, doğanın en güzel simasını yansıtacak sizlere. Kaplıcaları suları; eklem romatizması, kemik erimesi, kas iltihapları, sinirsel hastalıklar ve ruhsal hareket bozukluklarına iyi gelmektedir.

Kütahya Çini Müzesi Kütahya'nın merkezine bulunan Kütahya Çini Müzesi, çini üzerine açılan ilk müze olma özelliği taşımaktadır. Aslında Germiyan Beyi ll. Yakup'un yaptırmış olduğu külliyenin imaret bölümünün ayrıldığı müze 1999 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede sergilenen ve 14. yüzyıldan bu yana yapılan çiniler sergilenmektedir. Kütahya gezinizde kesinlikle çini müzesini görmelisiniz.  

Önemli dönemlerin değerli çinilerinin sergilendiği Kütahya Çini Müzesi'nde her parça hayranlığınızı kazanacak. Müze gezinizin ardından; Domaniç Ormanları'nı, Kütahya Çinili Camii'yi, Kütahya Kalesi'ni ve Dumlupınar Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Kütahya Çinili Camii Türkiye'de ve dünyada eşi benzeri olmayan Kütahya Çinili Camii, hem dış mimarisiyle hem de iç mimarisiyle görenlerin büyük bir hayranlığını kazanıyor.  

Kütahya'nın simgesi durumundaki Çinili Camii, Orta Asya Türk mimarisinin örnek alınarak hayata geçirildiği bir yapı özelliği taşımaktadır. İçi ve dışı çinilerle süslendiği için Çinili Camii olarak adlandırılmıştır.

Ressam Ahmet Yakupoğlu'nun bir eseri olan cami her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapar. Kütahya gezinizde Çinili Camii'yi mutlaka gezmelisiniz.

Aizanoi Antik Kenti Aizanoi, Zeus Tapınağı, Stadyum-Tiyatro kompleksi ve Macellum ile Roma döneminin en önemli kentlerinden biridir. Stadyum-Tiyatro kompleksinin antik dünyada bir benzeri daha yoktur. 13. 500 kişilik stadyum ve 20. 000 kişilik tiyatro yan yana inşa edilmiştir. Aizanoi de yükselen kompleks antik dünyada başka hiçbir yerde görülmeyen bir forma sahiptir. Aizanoi’de yer alan Macellum dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biridir. Macellum’da satılan tüm ürünlerin fiyatlarını gösteren yazıtlar yer alır. Bu fiyatlar, dönemin enflasyonuyla mücadele edebilmek adına Roma İmparatoru Diocletianus tarafından kontrol edilirdi. Bir tepe üzerinde yer alan kentin ana kutsal alanı Zeus Tapınağı, şimdiye kadar en iyi korunagelmiş Zeus tapınaklarından biridir.  

Aizanoi, Frigya’ya ait Aizanitis’in başkentidir. Aizanoi’nin Roma öncesi dönemine ait çok az bilgi vardır. Bölgedeki erken dönem yerleşimin M. Ö 2. binyıla kadar gittiği söylenir. Aizanoi, Bithynia ve Pergamon krallıkları arasında yaşanan çatışma süresince politik anlamda önem kazanır. Helenistik dönemde, Pergamon ve Bithynia krallıklarının egemenliği arasında gidip gelen Aizanoi, M. Ö 133 yılında Roma’nın kontrolüne girer. Kentteki, büyük anıtsal kamusal binalar ve altyapı erken imparatorluk döneminde inşa edilir. Aizanoi Roma dönemi boyunca, sadece Frigya bölgesindeki en önemli kentlerden biri olmakla kalmamış, aynı zamanda ticaret yolu ağında önemli bir mevkiye sahip olmuştur. Erken Bizans döneminde, kent piskoposluk merkezi olur ve 7. yüzyıldan sonra önemini kaybeder. Orta Çağ’da tapınağın bulunduğu tepe ise Selçuk hanedanlarının bir hisarı olarak, kente bugünkü Çavdarhisar adını veren bir grup Çavdar Tatarına hizmet etmek üzere tahkim edilmiş bir kaleye dönüştürülür.

Kütahya Arkeoloji Müzesi 1314 yılında Germiyan Beylerinden Umur bin Savcı tarafından yaptırılan, Umur bin Savcı Medresesi, 1965 yılından günümüze Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Vacidiye Medresesi olarak da anılır. Kesme taştan inşa edilen yapının girişi Selçuklu sanatının özelliklerini yansıtmaktadır. Kapıları kubbeli, orta mekâna açılan dokuz küçük odası vardır. Müzede yer alan vitrinlerde Geç Miyosen döneminden itibaren Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Arkeoloji Müzesindeki en önemli eserlerden biri de, Amazonlar Lahdi'dir. Çavdarhisar-Aizanoi'de yapılan kurtarma kazısında bulunan lahit, yüksek kabartma tekniği ile yapılmıştır. Lahdin yan yüzlerinde Greklerle Amazonlar arasındaki savaşları betimleyen yüksek kabartmalar vardır. Dünyada bulunan sayılı Amazon Lahitleri içinde en sağlam durumda olanlarındandır. Müze 1965 yılında ziyarete açılmıştır.

Yoncalı Kaplıcaları Kütahya’nın batısında yer alan Yoncalı kaplıcaları merkeze 16 km. uzaklıktadır. Altyapısı ve çevre düzenlemesi tamamlanmış olan Yoncalı Kaplıcaları 17. 09. 1993 tarihinde “Termal Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Kaplıca suları 42 C derece sıcaklıkta olup bikarbonatlı sular grubuna girer. Kalsiyum, magnezyum ve kükürt içeren kaplıca suları kireçlenme ve eklem romatizmaları, iltihabi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, nörolojik hastalıklar, travmatik ve sportif rahatsızlıkların tedavisine iyi gelmektedir.

Frig Vadisi Mağaraları Çok geniş bir alanı kaplayan Frig vadisinde kayalara elle oyulmuş, kaya mezarlar ve sığınma, barınma amaçlı yüzlerce mağara bulunmaktadır. Birinci bölüm kayaların içinde iki kilise bulunmuştur. Tekli Kilise ve Çiftli Kilise ismi verilen bu kiliselerin duvarlarında freskler vardır. Ayrıca kök boya ile yazılmış yazılar bulunmaktadır. Meander motifleri ve haç işaretleri de görülmektedir. Bu vadi M. Ö. 500-600 yıllarında Frigler tarafından, daha sonra da Bizanslılar tarafından kullanılmıştır.

Çinicilik Kütahya’nın simgesi ve onu bütün dünyaya tanıtan “Çinilik” Kütahya’da en önemli sanat kolu olmanın yanısıra, önemli bir geçim kolu olma özelliği de taşır. Kütahya’da Friglerle başlayan seramik yapımı Bizans dönemi sonuna kadar sürekli gelişme göstermiştir. Kütahya, 100 yılı aşkın bir süre Selçuklularla Bizanslılar arasında tampon bölge olarak kalmıştır. Bu dönem çiniciliğinde Bizans ve Selçuklu kültürünün özellikleri birlikte kullanılmıştır. Daha sonra Beylikler dönemine giren Kütahya’da Osmanlı etkisi görülmeye başlamıştır. 1314 tarihli Vacidiye Medresesi’ndeki Abdülvacit Efendi’nin sandukasında, 1428 tarihli Yakup Bey Türbesi’nde ilk Osmanlı dönemi renkli sırlı çini tuğlalar kullanıldığı görülmektedir. 15. yy. Osmanlı seramik ve çini sanatı, mavi beyaz grubu çinileri ile dikkat çeker. Bu orijinal mavi beyazlar Hisarbey Cami (1487) ile Kükürt Köyü Camiinde (l697) görülmüştür. 15. yy. mavi beyaz çinileri Kütahya’daki bazı yapıların yanı sıra İstanbul ve Kudüs mimari eserlerinde de kullanılmıştır. 16. yy. ’da Kütahya çini ve seramik sanatı faaliyetlerinin yavaşladığı görülmekle beraber, İstanbul ve diğer önemli merkezlerde yapılan mimari eserlerde, Kütahya çinilerinin kullanıldığı görülür.

Günümüzde ihraç malları arasına giren, desen ve renk zenginliği kazanan Kütahya Çiniciliği olumlu bir yoldadır. İrili, ufaklı 500’e yakın atölyede yapılan çiniler yurt içi ve yurt dışındaki pek çok eseri süslemektedir.

Porselen Kütahya’daki ilk porselen fabrikası 1974 yılında faaliyete başlamıştır. Yüzyıllardır çinilerde sergilenen maharetler porselenlerde de yaşamaya başlamıştır. Günümüzde Türkiye’nin her yerine gönderilen porselenler pek çok ülkeye de ihraç edilmektedir.

Ne Yenir? 

Yörenin ünlü yemekleri arasında çorbalardan Sıkıcık Çorbası, Oğmaç Çorbası ve Tutmaç Çorbası; sebze yemeklerinden Ilıbada Dolması, Kabak Kabuğu Kavurması ve Soğan Dolması; Hamur İşleri’nden Cimcik, Tosunum, Gökçimen Hamursuzu; Et Yemekleri’nden Küpeti, Göveç ve Tirit; Tatlılar’dan Güllaç, Cendere ve Ev Baklavası sayılabilir.

Ne Alınır? 

Çinileri ve porselenleri dünyaca ünlü Kütahya’da el sanatları da hala üretimini sürdürmektedir. Tabakçılık, urgancılık, hasırcılık, ağdacılık, yemenicilik, semercilik, nalbantlık, saraçlık gibi yok olmak üzere olan el sanatlarının son temsilcileri Simav ilçesinde bulunmaktadır. Çini ve porselen eşyaların yanısıra, dokuma ve el işlemeleri hediyelik olarak satın alınabilir.

Yapmadan Dönme

Aizanoi Antik kentini gezmeden,

Çiniler diyarından bir çini edinmeden,

İlk Çini Müzelerini ziyaret etmeden,

Gediz Göveci yemeden,

Termallerde şifa bulmadan,

Dönmeyin...

 Daha Fazla
TESİSLER
Hilton Garden Inn Kutahya
Hilton Garden Inn Kutahya
Kütahya
Modern mimarisi, bünyesinde bulundurduğu lüks alışveriş merkezi ile dikkat çeken ve Kütahya'nın en önemli buluşma noktalarından biri haline gelmiş olan Hilton Garden Inn Kütah...
Gülümser Hatun Termal Otel (Yoncalı)
Gülümser Hatun Termal Otel (Yoncalı)
Kütahya
Gülümser Hatun Termal Hotel Kütahya, Yoncalı bölgesinde bulunmaktadır. Tesis yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir. Tesiste bulunan ala carte restaurant, açık restaurant, k...
Nazar Apart Otel (Yoncalı)
Nazar Apart Otel (Yoncalı)
Kütahya
Kütahya 'ya 16 km uzaklıktadır. Yeşil bir doğa ve termal keyfini bira arada yaşayacak huzurlu sakin bir termal tatili yapacaksınız. ...
Yoncalı Termal Otel
Yoncalı Termal Otel
Kütahya
2011 yılında yenilenen Termal Otelimiz, Fizik Tedavi-Romatizmal Hastalıklar ve Kür Merkezi olarak hizmete devam etmektedir.73 oda ve 180 yatak kapasitesine sahip olan tesisimizde 2...
Eynal Kaplıca Oteli (Simav)
Eynal Kaplıca Oteli (Simav)
Kütahya
Kaplıcamız ; 192 apart motel ve özel aile banyoları olmak üzere 800 yatak kapasitesine sahiptir. Ayrıca; Kaplıcamız bünyesinde , 2 adet Termal havuzlu Türk hamamı, 250 kişilik ail...
Gülhanlar Apart Otel (Yoncalı)
Gülhanlar Apart Otel (Yoncalı)
Kütahya
Otelimizde Hamam ve Havuz bulunmaktadır. (Bay / Bayan) Otelimiz kaloriferli olup, Yaz-Kış aynı hizmeti vermektedir. Her aileye uygun odalamız mevcuttur. Tek oda, 1+1 daire, 2+1 d...
Huzur Termal Apart Otel (Yoncalı)
Huzur Termal Apart Otel (Yoncalı)
Kütahya
Aile oteli olarak niteleyebileceğimiz Huzur Termal Apart Otel, Kütahya'nın termal kaynakları ile ünlü Yoncalı beldesinde yer alıyor. Otelde 7/24 sıcak su ve havuzlu kaplıca ha...
Akpınar Otel (Kütahya)
Akpınar Otel (Kütahya)
Kütahya
Otelimiz Kütahya iline bağlı Altıntaş ilçesindedir. Zafer hava alanına 4 Km mesafede Kütahya iline 45 Km, Afyonkarahisara 55 Km mesafededir. Ege Bölgesi’ndeki Altıntaş&rsqu...
Atay Pansiyon Kütahya
Atay Pansiyon Kütahya
Kütahya
Merkezi bir konuma sahip olan Atay Pansiyon, şehrin popüler mekanlarına yürüme mesafesinde yer alıyor. Konforlu ve rahat odalarında misafirlerin ihtiyaç duyabileceği bütün konak...
Sefa Termal Otel (Yoncalı)
Sefa Termal Otel (Yoncalı)
Kütahya
Sizleri otel konforunda sağlıklı ve ekonomik imkanlarla ev huzurunda termal tesislerimize davet ediyoruz. Otelimizde 24 saat her odada termal sıcak su bulunmaktadır. Tesi...
Doğan Apart Otel (Yoncalı)
Doğan Apart Otel (Yoncalı)
Kütahya
DOĞAN APART PANSİYON KÜTAHYA ilinin YONCALI beldesinde bulunmaktadır. Tesisimiz 1986 yılından beri hizmet vermektdir. Huzuru arayan ve hoş bir tatil geçirmek isteyen kişiler için i...