Köyceğiz Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

KÖYCEĞİZ

Muğla'dan 60 km. uzaklıkta yer alan Köyceğiz bir ovadan gölün çevresine doğru inip yayılmış narenciye bahçeleri köy evleri, durgun gölü, gölün çevresindeki sazlıklar, mordan maviye doğru renk değiştiren dağları ile eşsiz güzellikte bir beldemizdir.

Tarihçe
Adını, kenarında bulunduğu gölden alan Köyceğiz'in ilçe merkezi bir ara Dalyan köyü olmuş, ancak su baskınları nedeniyle Muğla ile bağlantısının kesilmesi sonucu bugünkü yerine taşınmıştır.Karyalı'lar ve Menteşoğullarına yurt olmuş, II. Murat zamanında sancak haline getirilmiştir.Cumhuriyetimizin kurulması ile birlikte Muğla iline bağlı ilçe olmuştur.

İklim
Köyceğiz'in kıyı kesiminde Akdeniz iklimi, dağlık bölgelerde ise karasal iklim görülür. Türkiye'nin Rize' den sonra en çok yağış alan Köyceğiz'de kış yağmurlarının 3-4 ay sürdüğü görülmüştür.

Ulaşım

Karayolu: Karayolundan İzmir, Ankara, İstanbul otobüs seferleri ile ulaşılmaktadır. Diğer ilçelere ve kentiçi ulaşım minibüslerle yapılmaktadır.

Otogar Tel: (+90-252) 262 46 87

Havayolu: İlçeye en yakın hava limanı Dalaman Havaalanıdır. İlçeye uzaklığı 35 km. olan havaalanından ulaşım taksi ve minibüsle yapılmaktadır.

Havalimanı Tel: (+90-252) 792 52 91

Gezilecek Yerler

Antik kentler

Kaunos Harabeleri İlk yerleşimin M.Ö. 1000 yıllarına kadar indiği kabul edilir. Likya, Karya ve Romalılar buraya yerleşenler arasındadır. Burada Akropol ve surları, tiyatro, Roma hamamı, kazılarda ortaya çıkan yuvarlak çeşme, tapınak ve agora görülebilen kalıntılardır.

Kaya Mezarları Köyceğiz gölünü Akdeniz'e bağlayan Dalyan Kanalı kenarındaki kaya mezarları M.Ö. 4. yy.a tarihlenmektedir.

Camiler ve Türbeler

Menteşe devrinde yapılmış bir cami bulunmaktadır. Benliler Türbesi, Nasuh Dede Türbesi ve Kargın Kürü Türbesi görülmeye değer dini yerlerdir.

Köprüler

Akköprü Doğal güzelliği ve tarihi değeri ile görülmeye değer yerlerden biridir. Akköprü kendi adı ile anılan köyün içinde Dalaman çayı üzerinde yapılmıştır. Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen köprünün üzerinde birkaç su kemeri bulunmaktadır.

Mesire Yerleri

İlçeye uzaklığı 1 km. olan Kulak Menre Yeri, ilçenin içme suyunun bağlandığı Acılık kaynağının bulunduğu Ağla Kamp Yeri ile Toprak su kampı belli başlı mesire yerleridir.

Kaplıcalar ve İçmeler

Sultaniye Kaplıcaları ve İçmesi M.Ö. 100 yıllarında Kaunoslular tarafından işletilmiştir. Daha sonra Bizanslılar zamanında yeni eklemelerle genişletilen bu tarihi kaplıcanın kalıntıları bugün gölün içinde kalmıştır. Romatizma, nefrit, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları için önerilmektedir. Köyceğiz' den kısa bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabildiği gibi, gölden motorla gitme keyfide yaşanabilir.

Plajlar

Ekincik Koyu Köyceğiz’in 40 km. güneybatısında olan koya karadan ve denizden her zaman ulaşabilmek mümkündür. Doğal bir liman olan Ekincik Koyu’na günde ortalama 50-60 yat demirlemektedir. Mavi yolculuğun en önemli duraklarından biri olan koy, iri kumlu plajı ve temiz denizi ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. 

Dalyan Boğazı Dalyan’da Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan tekne turuna katılanlar, nereden girilip nereden çıkıldığı belli olmayan daracık koridorlar arasında dolaşmakta, rotanın sağında ve solunda metrelerce uzunluktaki kumsalları ve çam ormanları içindeki koyları görebilmektedirler.

Sportif Aktiviteler

Yatçılık Dalyan' dan Marmaris' e kadar gidildiğinde birbirinin içine gizlenmiş, koylar, yarımadalar ve doğal plajlar vardır. Ekincik, Karağaç, Aksanlar gibi gizli cennetleri orada bulabilirsiniz

Ne Alınır?

Oyalar ve yazmalar, bal, el sanatları yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.

Yapmadan Dönme

Kaya Mezarlarını görmeden,

Göl-Dalyan Kanalları, İztuzu Plajı tekne turuna katılmadan,

Halk pazarını görmeden,

Mumlanmış balık yumurtası almadan,...

Önemli Telefonlar ve Adresler

Turizm Danışma: (+90-252) 262 47 03

Polis: (+90-252) 262 47 13

Hastane: (+90-252) 262 47 18Daha Fazla
TESİSLER
Panorama Plaza Hotel (Köyceğiz)
Panorama Plaza Hotel (Köyceğiz)
Muğla
Panorama Plaza Hotel, Muğla'nın Köyceğiz mevkiinde misafirlerini sade dekore edilmiş odalrında ağırlıyor. Tesis, konforlu bir konakalma imkanı sunuyor. Tesiste 26 oda mevcu...
Kaunos Hotel (Köyceğiz)
Kaunos Hotel (Köyceğiz)
Muğla
Köyceğiz gölünün hemen yanıbaşında panaromik göl manzarasına hakim konumda yer alan Kaunos Hotel,sessizliğin ve huzurun hüküm sürdüğü Köyceğiz şehir merkezine yürüme mesafesindedir...