Finike Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

Finike

Finike, Antalya iline bağlıdır. Portakalları ile ünlü Finike tarihle, doğa ve denizin birleştiği bir turizm beldesidir. Portakalları ile tanınan kent, Limyra kenti kalıntıları ve Arykanda antik kenti kalıntıları ile ilgi görmektedir.

Tarihçe
Finike M.Ö. 5. yy. da Aykırıçay (Arykandos) ağzında Phoinikos adıyla kurulmuştur. Finike adının bölgeyi ticaret merkezi olarak kullanan Fenikelilerden geldiği sanılmaktadır. Bölgenin başkenti Limyra' nın tarım ürünleri ihracatının gerçekleştirildiği bir liman olarak bilinmektedir.

İklim
İlçede Akdeniz iklimi egemendir.

GEZİLECEK YERLER

Arykanda (Arif) Elmalı-Finike karayolunun tam yarısında bulunan Arif köyünün Aykırıçay mahallesine yakın bir ören yeridir. İlk yerleşme zamanına ait arkeolojik ve yazılı kaynaklara dayanan bilgi bulunamayan Arykanda'nın filolojik yönden yerli bir isim oluşu ile eski bir yerleşme yeri olduğu bilinmektedir.

Arykanda'nın en üst teraslarından birinde tek taraflı oturma yerine sahip, koşu pisti belirli bir kısımdan sonra trapez şeklini alan bir stadion bulunmaktadır. Ortasına yakın yerdeki merdivenle aşağıdaki teraslara bağlanan stadionun bir altındaki terasta ufak, fakat çok iyi korunmuş tiyatro yer almaktadır. Tiyatronun alt terasında odeon ve buna ulaşan merdivenli yol vardır. Odeonun önündeki portiko, köşeli bir U harfi yaparak agorayı çevreler. Arykanda' da resmi ve özel yapıların kapladığı alanın birkaç katını nekropol kaplar.

Nekropoldeki tonoz örtülü mezar odalarının dışında lahitlere de rastlanır. Birbirlerine teras görevi gören mezar binalarının en alt terasında ikinci katına kadar ayakta kalmış büyük bir hamam yer almaktadır.

Şehrin en ilginç kalıntılarından bir diğeri de Aykırıçay kaynağının bulunduğu yerde, kayalığın yüzündeki su yollarıdır.

Limyra (Turunçova, Zengerler) Likya dilindeki adı Zemu (ri) olan Limyra' nın M.Ö. 5. yüzyıldan beri varolduğu bilinmektedir. Asıl etkinliğini M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısında gösteren kenti, Likya Birliği' ni kurmak isteyen Perikles başkent olarak kullanmıştır.

YAPMADAN DÖNME

Antik Arykanda ve Limyra kentlerini gezmeden

Finike Portakalı almadan...


Daha Fazla
TESİSLER
Amelas Gold Otel (Finike)
Amelas Gold Otel (Finike)
Antalya
Akdeniz'in doğal güzellikleri ile çevrili Antalya'nın Finike ilçesinde yer alan Amelas Gold Hotel, misafirlerini konforlu odalarda ağırlıyor. Güler yüzlü personelleri ve ...
Öz Ulutaş Apart Pansiyon (Finike)
Öz Ulutaş Apart Pansiyon (Finike)
Antalya
Antalya'nın Finike ilçesinde yer alan Öz Ulutaş Apart, misafirlerine ev konforunda rahat bir konaklama imkanı sunuyor. Tesiste 60 apart daire mevcut. Apartlarda; balkon, ban...
Hasyurt Otel (Finike)
Hasyurt Otel (Finike)
Antalya
Hasyurt Otel ücretsiz wifi erişimine sahip klimalı odalarıyla hizmet verir.odalarda uydu tv ve gardırop bulunmaktadır.Özel banyolarda duş ve 24 saat sıcak su mevcuttur.Konuklar ort...
Presa Di Finica Hotel & Suites (Finike)
Presa Di Finica Hotel & Suites (Finike)
Antalya
Presa Di Finica Hotel & Suites, Myra Kaya Mezarları, Kekova Batik Sehir, Aziz Nikolaus Kilisesi‘ne birkaç dakika uzaklıktadır. Bu mekanda dizüstü bilgisayar boyutlarında ...