Erzincan Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

ERZİNCAN 

TARİHÇE

Erzincan M.Ö. 2600 yıllarında Akadlar, ardından M.Ö. 2000 yılından sonra çeşitli site krallıkları hâkimiyetinde Hitit'lerin kontrolünde uzun bir dönem geçirmiştir. Ardından Urartu Medeniyeti altında bir dönem geçiren Erzincan'ın 15 Km. doğusunda nadir ve kıymetli Urartu kalıntılarının en önemlilerinden, Altıntepe Kalıntıları bulunmaktadır. M.Ö. 650 de İskitlerin hakimiyetine geçen şehir kısa bir süre sonra Medler tarafından istila edilmiş ve yine kısa bir süre sonra Pers hakimiyetine girmiştir. 200 Yıldan fazla Pers İmparatorluğunun hakimiyetinde kalan şehir İskender'in Persleri yenmesi ile Helenler tarafından yönetilmiştir.

Roma Pontus mücadelelerinin tam ortasında kalan şehirde Roma Hakimiyetinde zor günler geçiren bölge halkı, bazı kaynaklara göre 22 bazı kaynaklara göre 25 dil konuşan, entelektüel, ticareti iyi bilen insanlardan oluşmaktaydı. Bölge insanı Roma Medeniyeti karşısında Pontus'luları tercih etmiş ve bu sebeple Romalıların ağır baskı ve zulümlerine maruz kalmışlardı. Romanın tam hakimiyeti M.Ö. 60’larda sağlanabildi ve şehir 450 yıl süren Roma hakimiyeti yaşadı.

M.S. 395’de Sasaniler bölgeye hakim oldu. 540 yılına kadar süren Sasani hakimiyeti, bu tarihte İslam Ordularının bölgeye girmesi ile sona erdi. Ardından Emevileri hakimiyetinde bir dönem geçiren şehir, Roma - Emevi çatışmalarının da ortasında kalmıştır.

1071 de Türklerin Anadolu'ya girişi ile bölgede başlayan Türkleşme hareketinden sonra Mengüceklilerin hakimiyetine giren şehir kesintisiz olarak 900 yılı aşkın süredir Türklerin hüküm sürdüğü bir bölge olmuştur. Selçukluların hakimiyetini kabul eden Mengücekliler kontrolündeki şehir, Dönemin Selçuklu Hükümdarı ile Mengücek Beyi arasındaki anlaşmazlık sebebi ile merkezi bu günkü il sınırlarımız içerisinde kalan Mengücek Beyliğinin ortadan kaldırılması akabinde doğrudan Selçuklulara bağlanmıştır.

Selçuklu hakimiyeti çok kısa sürdü ve 1247’de şehir Moğol istilasına uğradı. Saltuk ve İlhanlılar tarafından da kısa süreler ile yönetilen şehir beylikler döneminde Eratnalıların başkenti oldu. Sırası ile Karakoyunlular ve Akkoyunlular hakimiyetinde 100 yıl yaşayan şehir 1502 de Safevilerin kontrolüne geçti.

Bu tarihlerde Şah İsmail ve Yavuz arasındaki çatışmalara sahne olmuştur. Çaldıranda Yavuz'a yenilen Şah İsmailin hakimiyeti ardından bölge Osmanlı hakimiyetine geçti.

1. Dünya savaşında kısa süre Rus ve Ermeni işgali gören şehir 13 Şubat 1918’de Vehip Paşa komutasındaki Türk birliklerince tekrar hürriyetini kazandı. Cumhuriyetin ilanı ile de Türkiye Cumhuriyetinin bir vilayeti oldu.

Gezilecek Yerler

Yaşı tam olarak bilinmeyen Erzincan, M. Ö. 1050'li yıllarda Hititler ve Urartular'a ev sahipliği yapmış.

Birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alan Erzincan, bu sebeple çok afetler görmüş. Bunların içinde en acısı ve akıllarda en çok yer edeni ise 1939 yılında meydana gelen büyük deprem.

Büyük yıkımın ardından kent kendini toparlamış, derken 1992'de bir deprem daha gerçekleşmiş. Ancak bu sarsıntılar, Erzincan'ın insanını daha dik ve azimli kılmış...

En sağlam Urartu antik kentlerinden biri olan Altıntepe Ören Yeri, Erzincan'ın en önemli tarihi eserlerinin başında geliyor ve merkeze sadece 15 km uzaklıkta yer alıyor. Tapınak, saray, kabul salonu, açık hava tapınağı, depo ve mezarlık kalıntıları antik kentte seçilebiliyor.

1854 tarihli Abrenk Kilisesi, Tercan Üçpınar Köyü civarlarında yer alıyor. Bir şapel ve iki dikili taş da kiliseye eşlik ediyor.

Orta Çağ Türk mimarisinin en önemlilerinden birisi olan Mama Hatun Türbesi, yine Erzincan'ın önemli değerlerinden biri. Saltukoğulları Hükümdarı 2. İzzettin'in kızı olan Mama Hatun'un kendi adına inşa ettirdiği bu külliyede, kervansaray, hamam ve mescit yer alıyor.

Doğal güzellikleri de bir başka Erzincan'ın. Girlevik Şelalesi, şehre 30 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgenin cenneti olan bu alanda, yaz aylarında piknik, kış aylarında ise buzul tırmanışları yapılabiliyor.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir de gölü var Erzincan'ın. Otlukbeli Gölü maden sularının oluşturduğu traverten seddi bir yapıya sahip. Göl bu özelliğinden dolayı doğal anıt olarak nitelendiriliyor ve koruma altında.

Hititler döneminden beri yerleşime sahne olan Kemah, Erzincan'a 52 km uzaklıkta bulunuyor. Ünlü Kemah Kalesi de ilçe merkezini kuşatan yalçın kayaların üzerinde kurulmuş. Kalenin ihtişamı, kurulduğu doğal kütlenin niteliğinden kaynaklanıyor.

Keban Baraj Gölü kıyısında bulunan Kemaliye, Endiçi Kalesi, Roma mezarlığı, Topkapı Cami, Orta Cami, Hıdır Abdal Sultan Türbesi ile ünlü... 

Daha Fazla
TESİSLER
Hotel Grand Alemdar (Erzincan)
Hotel Grand Alemdar (Erzincan)
Erzincan
Grand Alemdar Hotel, Erzincan şehir merkezinde tüm yıl açık olup konuklarını ağırlamaktadır. Kusursuz hizmet anlayışına sahip tesis; şehirlerarası otogara 300 metre, Erzincan Haval...
Moonlight Apart Otel (Erzincan)
Moonlight Apart Otel (Erzincan)
Erzincan
Erzincan şehir merkezinde yer alan Moonlight Apart Otel; geniş odaları ve merkezi konumu ile misafirlerine konfor sağlıyor. Moonlight Apart Otel, Erzincan Havalimanı'na 6 km, ...
Tek Kişilik 82 TL
Çift Kişilik 124 TL
Üç Kişilik 172 TL
Dört Kişilik 220 TL
Hilton Garden Inn Erzincan
Hilton Garden Inn Erzincan
Erzincan
Şehir merkezinden 4,5 km uzaklıkta olan Hilton Garden Inn Erzincan, Ergan Dağı Kayak Merkezi'ne 15, Girlevik Şelalesi'ne 35, Erzincan Havaalanı'na 8 km mesafededir. ...