Burhaniye Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

BURHANİYE

TARİHÇE

İlk çağdan günümüze önemli bir yerleşim merkezidir. Yörede yapılan kazılarda elde edilen bulgulardan kentin ilk olarak Misya’lılar tarafından kurulduğu anlaşılmıştır.

İlçenin yerleşim durumu itibarıyla Truva ile Pergamon (Bergama) şehir merkezlerini birbirine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunması önemini artırmıştır. Pergamon Krallığının Roma egemenliğini tanıması ile önce Roma, sonra Bizans egemenliğine giren kente; 1075 yılından sonra Selçuklu Anadolu Sultanı Kurtulmuş oğlu Süleyman Bey’in Uç Beylerinden Taylı Baba’yı yöreye yolladığı ve bugün Taylıeli Köyü olarak bilinen yere Taylı Baba’nın Obası ile gelip yaylak olarak yerleştiği, kışlık olarak bugünkü ilçe merkezinin bir mahallesi olarak Giriş’i tuttuğu ve böylece Türk Hâkimiyetinin yöremize yerleşmesini sağladığı görülmüştür.

Yöre Taylı Baba’nın ölümünden sonra 1300 yılında Karesi Oğulları yönetimine katılmış, Orhangazi döneminde 1324’de Karesi Beyliğinin Osmanlılara katılmasıyla İlçe Osmanlı yönetimine girmiştir.

1484 yılında Taylıeli’nde yaşayan halk göç ederek şimdiki kent merkezine yerleşmiş ve Madra Dağının suyunu yöreye taşıyan su kemerlere atfen KEMER olarak adlandırılan kent; 1886 yılına kadar Edremit İlçesinin bir Nahiyesi olarak yönetilmiş ve 1867’de İlçe teşkilatı kurulmuştur. Kemer Nahiyesinin İlçe merkezi olmasında büyük emekleri bulunan I. Abdulhamit’in oğlu Şehzade Burhanettin’in adına atfen İlçe merkezi Kemer ismi yanında BURHANİYE olarak da adlandırılmış ve müteakip yıllarda BURHANİYE adı idari teşkilat yapısı içinde resmiyet kazanmıştır.

Mondros Mütarekesinden sonraki dönemde Müderris Şükrü Efendi Kuva-i Milliye’yi kurmuş, Başkanlığını Hoca Mehmet Efendi ve Başkan vekilliğini de Belediye Başkanı Sahip Hoca yapmıştır.

16 Eylül 1919'da Balıkesir’de toplanan kongrede Burhaniye Delegesi Hoca Mehmet Efendi II. Başkan seçilmiştir. 28 Mayıs 1919’da Ayvalık’ın Yunan işgaline uğraması ile 172. Piyade Alay Komutanı Yarbay Ali ÇETİNKAYA karargâhını o zamanki Karaağaç Köyümüze kurarak, Ayvalık Cephesini oluşturmuş ve düşmana Milli Mücadelenin başlangıcı olan ilk kurşunu atmıştır.

İlçenin Milli Mücadele’de ayrı ve özel bir yeri vardır. İlk Kurşun atma şerefini Burhaniye liler taşımaktadır. İlçenin 29 Haziran 1920’de Yunan işgaline uğramış ve 8 Eylül 1922’de Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Gezilecek Yerler

Adramytteion Antik Kenti Balıkesir'in doğal güzellikler ve tarihi değerlerle çevrili ilçesidir Burhaniye. Buraya geldiyseniz mutlaka ama mutlaka gezi listenize eklemeniz gereken bir yer var Adramytteion Antik Kenti. Yüzyıllara meydan okuyan antik kent Karataş mevkiinden başlayarak 8 kilometrelik bir alanda kurulmuştur. Şehir Mysie bölgesinin Edremit Körfezi'nde bulunan en eski Anadolu şehridir. Deniz, güneş, kum üçgeninden çıkıp, tarihe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız Adramytteion Antik Kenti sizleri bekliyor.

Ören Burhaniye'ye bağlı olan Ören; bakir doğası, masmavi denizi, asırlık çınarları, tertemiz havası, deniz ve zeytinle yoğrulmuş insanları ve mavi bayrakla ödüllendirilmiş Ören Plajı ile doğal bir film platosu gibidir adeta. Zamanın yavaş aktığı, telaşa yer olmayan Ören'de tatil yaparken; zeytin ağaçlarının arasında, hayaller kurarken yakalarsınız kendinizi. Şehrin gürültüsünü geride bırakmak ve huzur bulmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Kaya Sunakları Benzerlerine Orta Avrupa ve Doğu ülkelerinde rastlanan Kaya Sunakları, Madra Dağı'nın eteklerinde yer alır. Doğayla bütünleşmeyi gerektiren bir düşünce tarzını temsil etmektedir ve bu düşünce tarzı Cilalı Taş Devri’nden bu yana devam etmektedir. Bahadınlı Köyü, Bahadınlı Köyü İnkaya Mağarası ve Hisarköy Kaya Sunağı bu konuda büyük tarihsel önemi olan yerler arasında gelir.

Uzun bir tatiliniz varsa ve bölgedeki doğal güzellikleri, tarihi değerleri de gezmek istiyorsanız; Edremit, Derman Kaplıcaları, İda Dağı, Şahinler Köyü Camii, Edremit Körfezi, Sarıkız Tepesi ve Şahindere Kanyonu da gezi listenize ekleyebilirsiniz.Daha Fazla
TESİSLER
Daidalos Butik Otel (Burhaniye)
Daidalos Butik Otel (Burhaniye)
Balıkesir
Daidalos Butik Otel, Burhaniye Taylıeli de yer alıyor. Birbirinden farklı ve konforlu odaları ile misafirlerine keyifli bir tatil yaşatıyor. Tesisin 12 odası bulunuyor. Odaları...
 Merkez Otel (Burhaniye)
Merkez Otel (Burhaniye)
Balıkesir
Burhaniye Merkez Otel, şehrin en iyi konumunda ve en merkezi yerinde bulunmaktadır. Şehrin her noktasına hızlı ve kolay ulaşıma sahip konumu ile gönül rahatlığıyla tercih edilmekte...
Efem Keskin Tatil Köyü (Burhaniye)
Efem Keskin Tatil Köyü (Burhaniye)
Balıkesir
Deniz kenarında yer alan Efem Tatil Köyü özel kumsal, olimpik açık havuz ve çocuk havuzuna sahiptir. Palmiye ağaçlarıyla bezeli yemyeşil geniş bir bahçe ile çevrili tesiste su spor...
Divas Butik Hotel (Burhaniye)
Divas Butik Hotel (Burhaniye)
Balıkesir
2016 yılında hizmete başlayan ve Balıkesir'in gözde tatil beldelerinden Ören'’de yer alan Divas Butik Hotel Ören; sunduğu olanaklar ve bulunduğu konum itibari ile misafir...
Tek Kişilik 0 TL
Çift Kişilik 0 TL
Üç Kişilik 0 TL