Bilecik Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

BİLECİK

Bilecik Marmara bölgesinin Güney Marmara bölümünde yer alır. Karadeniz, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinin tam kesim noktaları üzerindedir. Kısacası 4 bölgede de yer alır. Doğu kesiminde Bolu ve Eskişehir, güney kesiminde Kütahya, batı kesiminden Bursa, kuzey kesiminde ise Sakarya illeri ile komşu durumundadır. Bilecik 4321 km²’lik alanı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin küçük illerinden biridir. 

Bilecik ili, Marmara Bölgesi'nin güney doğusunda; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerinin kesim noktaları üzerinde yer alır. İlin bilinen en eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma vardır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu'nun doğduğu topraklardadır. Her yıl Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri, Bilecik iline bağlı Söğüt'te yapılmaktadır. Bölgede zengin mermer ocakları mevcuttur. Sakarya Irmağı'nın etrafında kurulan ve göletleri ve derelerinin zenginliği ile tanınan yöre antik çağlardan günümüze tarihin izlerini taşır. Şehirdeki Şeyh Edebali Türbesi, tüm Türkiye'den ziyaretçi almaktadır. Bilecik ilindeki Kurtuluş Savaşı zamanındaki izler, Bilecik ilinin ilk yerleşim yeri olan Şeyh Edebali Türbesi'nin çevresinde halen görülebilir. Bunlara örnek olarak bir kısmı savaş sırasında yıkılmış olan minare gösterilebilir.

 

Gezilecek Yerler

Ertuğrul Gazi Türbesi Türbeleriyle ünlü olan Bilecik'te ilk olarak Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Söğüt ilçesine çok yakın olan türbe, edinilen bilgilere göre Osman Bey tarafından inşa ettirilmiştir. 2. Abdülhamit döneminde ise restore edilmiştir.

Atatürk Köşkü Sivil mimarinin en güzel örneklerinden biridir Atatürk Köşkü. Bozüyük ilçesine 25 km uzaklıktadır. Bilecik tatilinizde Atatürk Köşkü'ne gidebilir, gezebilir ve burada bol bol dinlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çelebi Sultan Mehmet Camii 1420 yılından bu yana sağlamlığını koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii, ismini banisinden alır. Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan cami, 12 kubbeye sahiptir. Bilecik gezinizde bu tarihi camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Kaymakam Çeşmesi Şehrin tarihine tanıklık eden eserlerden biridir Kaymakam Çeşmesi. Söğüt ilçesine bulunur ve 1919 yılında inşa edilmiştir. Aynı zamandan Osmanlı mimarisinin son örnekleri arasındadır.

Bilecik'in tarihi mekanlarını ziyaret ederken birbirinden güzel yaylalarını gezmeyi sakın unutmayın. Uzunçam Yaylası, Pelit Özü Göleti, Kınık Şelalesi, Türbin Mesire Yeri şehrin yeşil alanlarını oluşturmakta ve misafirlerine huzurlu saatler sunmaktadır.

 

 

 

 

Daha Fazla
TESİSLER
Grand Hotel Başaran (Gazipaşa)
Grand Hotel Başaran (Gazipaşa)
Bilecik
Bilecik şehir merkezinde konumlanan Grand Hotel Başaran; elverişli lokasyon olanağı ve konforlu odaları ile misafirlerine avantaj sağlıyor. Tesiste bulunan tüm odalarda; klima, kü...
Tek Kişilik 163 TL
Çift Kişilik 182 TL