Bayrampaşa Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

BAYRAMPAŞA

Adını 17. yy'da yaşayan ve Sultan IV. Murat'ın eniştesi olan Sadrazam Bayram Paşa'dan alan Bayrampaşa, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u kuşatması sırasında askeri yığınak yeri ve karargah olarak kullanılmış, fetihten sonra ise topraklarının bir kısmı bağ ve bahçe tarımına ayrılmıştır.

1927'de Bulgaristan’dan gelip bu yöreye yerleşen göçmenler, devletin de desteğiyle, o zamanın Bayrampaşa topraklarında bağcılık yapıp, sağmal inekler yetiştirecekleri çiftlikler kurmuşlardır.

Zamanla nüfusu artan ve gelişerek bir sanayi bölgesi haline gelen Bayrampaşa, 1990'da ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Bayrampaşa da İstanbul genelinde yaşanan değişken iklimin etkisindedir. Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi ve Karasal iklim arasında geçiş özelliği taşır Bayrampaşa iklimi.

1970'li yıllardan önce bir tarım bölgesi olan ancak hızlı nüfus artışının etkisiyle tarım alanları yok olan Bayrampaşa ekonomisi günümüzde ticaret ve sanayiye dayanmaktadır.

Otogarın da yer aldığı Bayrampaşa'da son zamanlarda yapılan büyük alışveriş merkezleri Bayrampaşa'nın tanınmasına fayda sağlamıştır.

Denize kıyısı olmayan Bayrampaşa'da yer alan tarihi yapılar ise günümüzde Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edilmiş olan 1827 yılında II. Mahmut'un askeri bir hastane olarak yaptırdığı ve Maltepe Hastanesi olarak bilinen tarihi bina, Edirnekapı-Rami arasında Topçular Camii yakınlarındaki Sadrazam Mustafa Paşa Meydan Çeşmesi, 1850-1870 yılları arasında Rodos taşından kesme taş işçiliğiyle Rokoko üslubunun güzel bir örneği olarak inşa edilen Ferhat Paşa Çeşmesi, Balkan Harbi yıllarında Selanik'ten Türkiye'ye gelen ve bölgeye Türklerin yerleşmesine öncülük eden bir Türk tarafından yaptırılan Ferhat Paşa Çiftliği, Mimar Sinan tarafından kazandırılan Tarihi Su Kemeri ve Tarihi Su Sarnıcıdır.

 

 

 

Daha Fazla
TESİSLER
Ramada Encore İstanbul (Bayrampaşa)
Ramada Encore İstanbul (Bayrampaşa)
İstanbul
Şehrin merkezi noktalarından Bayrampaşa'da yer alan Ramada Encore Bayrampaşa, modern ve sade dekore edilmiş odalarında konforlu bir konaklama imkanı sunuyor. İstanbul'da ...
Sultans Residence (Bayrampaşa)
Sultans Residence (Bayrampaşa)
İstanbul
Şehir merkezine 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alan bu mülk, Western Suburbs bölgesinde bulunmaktadır ve ortak kullanım alanlarında ücretsiz kablosuz internet sunmaktadır...