Avşa Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

AVŞA ADASI

TARİHÇE 

Adanın tarihi M.Ö zamanlara dayanır.Tarihi bulgulara göre adanın bir zamanlar anakaraya bağlı kaldığı daha sonra gelişen doğa olayları sonucunda bölgede bulunan diğer adalar gibi anakaradan koptuğu bilinir.

Bu doğal olaylar sonucunda adada yaşam pek olmamış hatta ortaçağın büyük dönemi boş kalmıştır. Bizans İmparatorluğu zamanlarında ada sürgün yeri olarak kullanılmış sürgün rahip ve asillerin barınağı olarak kalmıştır. O günlerden bu zamana pek bir tarihi kalıntı kalmamakla beraber adanın manastır mevkiinde hristiyan din adamlarının ibadetlerini geçirdiği klisenin temelleri bulunmaktadır.

Tarihi boyunca hiç bir önemli olay yaşamayan ada daha çok çevresini yönetenlerin idaresi altında kalmıştır.

Osmanlı devrinde adada rum, yahudi ve Türk ahali yaşamakta idi. Rumlar ve yahudiler şimdiki Avşa tarafında, Türkler ise Yiğitler Köyü’nde ikamet etmekte idiler. Adada tarımcılıkla geçinen yerliler adada yetişen ürünleri bölgeden geçen gemiler aracılığı ile dış pazara ulaştırırlardı.

Osmanlının yıkılış cumhuriyetin başlangıç döneminde adada bulunan rumlar adayı terketmeden önce adada bulunan yerli türk halkına zülüm yapmış eline geçirdikleri Türkleri öldürmüşlerdir. Ayrıca bölgede bulunan Türk mezarlarına zarar verdikleri bilinir. Kaçan halk yüksek yerlerde saklanarak canlarını korumuşlardır.

Adanın kaybolmaya yüz tutmuş tarihinde bu döneme denk gelen ilginç bir olay anlatılır. Olay kısaca şöyle cereyan etmektedir;

Adada bulunan rumlar ellerinde bulunan silahlarla Türklere saldırdıkları esnada adanın camisine saklanan Türkleri camiden çıkartıp canlarına kastetmişlerdir. Aralarında büyük dedem Ali Çavuş'un da bulunduğu kişiler için rum çeteleri serbest kalma karşılığında para ve altın talep etmişlerdir. O dönemler oldukça fakirlik çeken halk eşlerinin ve yakınlarının canını kurtarmak için para bulmak adına dört bir yana koşturmuşlardır. Rum çeteleri camideki köylüleri o zamanlar rum köyü olan Ofiousa (şimdi ki Avşa)'ya götürdükleri sırada uzaktan Türk gemilerini görmüşler ve eski adıyla Constantine bayırı yeni adıyla Şehitler Tepesi olan yerde başlarını keserek öldürmüşlerdir. Eşini kurtarmak için bin bir güçlükle para ve ziynet eşyası bulan büyük anneannem, parayı teslim etmek için dönüş yolunda büyük dedemin Şehitler Tepesi'nde başı kesilmiş cansız bedenini bulmuştur. 

Adayı rumların terkettiğini gören tek şahıs olan bir kız, Yiğitler Köyü sahili ve Paşalimanı adası arasında bulunan bir yunan zırhlısının filikalarla çevre adalardaki rumları taşıdığını anlatır.

Bu olaylar sonunda boş kalan ada, mübadelede, balkanlardan ve Girit'ten gelen göçmenlerce yerleştirilmiş ve adayı terkeden rumların malları bu yeni göçmenlere dağıtılmıştır.

Cumhuriyet döneminde tarımcılıkla kendi halinde geçinen ada 70`li yıllarda turizmciliğin keşfedilmesi ile kendisi de keşfedilmiş, İstanbul, Ankara ve izmir bölgesi çevresinden gelenlerin tatil bölgesi olmuştur. Bu dönemde istanbul sosyetesinin Bodrum’u gibi olan adada bir çok film çevrilmiş ve ada bu sayede gelenlerle zenginleşmiştir.

90 yılların başında güney bölgelerinin değerlenmesi ile ada eski önemini kaybetmiştir. Bu günlerde daha çok Trakya bölgesi ve İstanbul çevresini ağırlayan ada daha çok hafta sonları tercih edilmektedir. Ama ada eski hareketliliğini kaybetmemiştir.

Gezilecek Yerler

Strabon ve Plinius, Avşa Adası'nda ilk yaşayan halka kitaplarında yer veren ilk isimlerdir.

Çiftlik Mevkisi'nde denizin kenarında birçok kiremit mezarlar bulunmaktadır. Denizin sahili aşındırması ile ortaya çıkan bu kiremit mezarlar yine denizin tahribatı sonucu ne yazık ki zarar görmektedirler.

Osmanlı Dönemi'nden kalma bir mezarlıkta ise, büyük mermer levha ile kapatılmış bir Roma mezarı ve içinde de kemikler yer almaktadır.

Manastır Mevkisi'nde, denizin 4 metre içinde küpler vardır ve hatta bu küplerin içinde iskeletler bile durmaktadır. Manastır ve civarında Roma ve Bizans dönemine ait birçok kalıntı vardır. Denizden çıkan altın kral taçları ve küpe parçaları da bu eserler arasındadır.

Avşa Adası'nda dilerseniz Çınar ve Altınkum koylarında, dilerseniz aileniz ile birlikte daha sakin olan Tavşanlı plajında denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Avşa Adası günün 24 saati yaşayan, hareket dolu bir tatil adasıdır. Avşa Adası'nda gündüz masmavi denizin altın sarısı kumsalın tadını çıkarabilir, geceleri sahil boyunca sıralanmış, barlar ve diskolarda eğlenebilirsiniz.

Avşa Adası temiz ve nem oranı düşük havası ile de meşhurdur. Avşa Adası astım ve bronşit hastaları için bu özelliği ile tedavi imkânı sunmaktadır.


 

Daha Fazla
TESİSLER
Çınar Koyu Apart (Avşa)
Çınar Koyu Apart (Avşa)
Balıkesir
ÇINAR KOYU Avsa adasının en gözde en nezih en güzel koyudur. Avşa Çınar Koyu Apart da kumsal sessizlik doğal ortam masmavi tertemiz bir deniz burada aradığınız huzuru bulacaksınız....
Ömer Deniz Motel (Avşa Adası)
Ömer Deniz Motel (Avşa Adası)
Balıkesir
Motelimiz 1988 yılından günümüze dek Avşa adasında denize sıfır konumuyla hizmet vermektedir. İlk başlarda günün koşulları neticesinde pansiyon tarzı hizmet sunmakta iken, ülkemizd...
Bahar Motel (Avşa)
Bahar Motel (Avşa)
Balıkesir
Avşa Adası'nın sakin ve huzurlu bölgesi Avşa Plajın'da konumlanan Bahar Motel, tarih ve doğanın iç içeliğinin büyüleyici güzelliğini yaşayabileceğiniz konforlu bir tatil ...