Ardahan Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

ARDAHAN

TARİHÇE

Ardahan İli yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olup, MS 628 yılında Hazar Türklerinin bir kolu olan Arda Türklerinin eline geçerek Ardahan adını almıştır. MS 1068 yılında Alparslan tarafından fethedilerek Selçukluların egemenliğine geçmiş, 29 Mayıs 1555 tarihinde imzalanan Amasya anlaşması ile Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğuna dahil edilmiştir. 1876 -1877 Osmanlı- Rus savaşı sonunda Savaş tazminatı olarak Kars ve Batum ile birlikte 13 Temmuz 1878 Berlin anlaşması ile Ruslara bırakılan Ardahan 1918 yılında Bresy – Litowski anlaşması ile Anavatana kavuşmuş, ancak 30 Ekim 1918 tarihinde Ardahan’da kurulan Milli Şura Hükümeti tarafından Mondros Mütarekesi şartları red edilmiş, Milli Şura Hükümeti Kurtuluş Savaşımızla bütünleşerek Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa komutasındaki ordumuz tarafından 23 Şubat 1921 tarihinde İlimiz kurtarılmıştır.Kazım Karabekir Paşa tarihe mal olan “Boğazlar Boğazımız, Kars-Ardahan Bel Kemiğimizdir.”sözünü söyleyerek Ardahan’ın yurdumuz için ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulamıştır.
Cumhuriyetin İlanından sonra İl olan Ardahan 1926 yılında 877 Sayılı Kanunla ilçe yapılarak Kars İline bağlanmıştır. 27.05.1992 tarihinde Ardahan, il olarak faaliyete geçmiştir.

Gezilecek Yerler

El değmemiş doğal güzellikler ve tarihi dokunun eşsiz bir şekilde bütünleştiği Ardahan, size bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor…

1992 yılında Kars'tan ayrılarak kendi başına bir il haline gelen Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi'nden ziyade, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Gürcistan ile çizdiği sınırla ülkemizin Kafkaslara açılan kapısı olarak nitelendiren Ardahan, görülmeye değer çok sayıda güzelliği de ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de macera dolu bir yolculuğa çıkmadan önce Ardahan gezilecek yerler hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu listeye mutlaka göz atmalısınız.

Kaleler Ardahan'ın hemen girişinde yer alan ve büyük bir çoğunluğu ayakta duran Ardahan Kalesi başta olmak üzere, Şeytan Kalesi, Kinzi Kalesi, Sevimli Kale, Kalecik Kalesi, Kurtkale, Kazan Kalesi, Altaş Kalesi ve Kırnav Kalesi, şehrin görülmeye değer kaleleri arasında bulunuyor.

Çıldır Gölü Ardahan'ı en özel kılan doğal güzellik hiç şüphesiz ki Çıldır Gölü. Ardahan Merkez'e 45 km mesafede yer alan Çıldır Gölü, yaz-kış düzenlenen festivallerle adeta görsel bir şölen yaşatıyor gezginlere. Özellikle kışın atlı kızak ve buz tutmuş gölde balık tutma yarışmaları eğlenceli görüntüler çıkarıyor ortaya.

Akçakale Adası Ardahan Merkez'e 27 km mesafede bulunan Akçakale Adası, aynı ismi taşıyan köyün hemen batısında, Çıldır Gölü'nün üzerinde yer alıyor. Ada üzerinde bulunan eski bir şehre ait kalıntılar, bölgenin birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmasını sağlamış.

Taşköprü Kitabeleri Aynı ismi taşıyan köyde yer alan Taşköprü Kitabeleri, Ardahan gezilecek yerlerden bir tanesi. Köyün kuzeyindeki kayalıklarda, büyük bir kaya üzerinde bulunan kitabenin, Urartu krallarından II. Sarduiye'ye ait olduğu sanılıyor.

 

 

 

Daha Fazla
TESİSLER
Kuzey Yıldızı Butik Otel Ardahan
Kuzey Yıldızı Butik Otel Ardahan
Ardahan
Kuzey Yıldızı Butik Otel merkezde yer almaktadır. Sade dekore edilmiş odalarında ihtiyaç duyabileceğiniz olanaklar ile dizayn edilmiştir. İş seyahati ve turistik amaçlı seyahat ede...
İpekyolu Otel Ardahan
İpekyolu Otel Ardahan
Ardahan
Otelimiz, "güneşin üşüdüğü yer" olarak bilinen güzide ilimiz Ardahan'da siz değerli müşterilerimizin içini ısıtacak güler yüzlü hizmeti ve limitsiz konfor anlayışıyl...
Kafkas Arı Otel
Kafkas Arı Otel
Ardahan
Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden Yalnızçam Kayak Merkezine 20 km uzaklıkta bulunan otel, misafirlerini şehrin merkezinde ağırlıyor. Tesiste 60 oda mevcut. Odalarda;...