Amasya Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

AMASYA

Tarihçe

Amasya Adının Kökeni :
Eskiçağda bir çok Anadolu şehrinin kurucu (ktistes) tanrısı veya kahramanının olduğu bilinmektedir. Bu mitolojik kuruluş Amasya içinde geçerlidir.
Roma İmparatoru Septimius Severus (M.S. 193-211) dönemine ait bir Amasya sikkesi üzerinde yer alan ERMHC KTICAC THN POLIN yazıtından hareketle Hermes'in Amasya kentinin kurucu tanrısı olduğu kabul edilmektedir.
Bu kısa açıklamadan sonra Amasya adının tarihçesine gelecek olursak;
Hitit belgelerine göre Amasya'nın bilinen ilk adının Hakmiş [Khakm(p)is] olduğu sanılmaktadır. Bu isim olasılıkla Perslerin Amasya'yı fethine kadar devam etmiştir. 
Amasya'nın Pontus dönemindeki adı “Amasseia” dır. zellikle M. . II. yüzyıldan itibaren darp edilen Amasya şehir sikkelerinde AMASSEİA ibaresi açıkça görülmektedir. Zaten coğrafyacı Strabon'da Amasya için Amaseia sözcüğünü kullanmaktadır.
Amaseia sözcüğü, “Ana” anlamına gelen ve özellikle “Ana Tanrıça” yı kasteden ‘Ama' ve onun çeşitlemesi olan ‘Mâ' ibaresi ile bağlantılıdır. Bundan hareketle denilebilir ki Amaseia “Ana Tanrıça Mâ'nın şehri” anlamına gelmektedir.
Ana Tanrıça Mâ, Perslerin Anadolu'yu fethinden sonra tapımı yaygınlaşan doğu kökenli bir tanrıçadır. Aynı zamanda bu tanrıça Pontus ve Kapadokya'nın yerel tanrıçasıdır. Amaseia sözcüğü de Persler zamanındaki asıl söyleniş şeklinin Hellen ağzına uydurulmuş biçimidir.
Roma döneminde Amaseia adı fazla bir değişikliğe uğramadan AMACIAC (Amasia) olarak kullanılmıştır. rneğin, İmparator Septımıus Severus, Caracalla ve Severus Alexander döneminde darp edilmiş Amasya şehir sikkelerinde AMACIAC adını görmekteyiz. 
Bizans devrinde de Amasia adının değişmeden devam ettiği bilinmektedir.
Amasya'nın adı Danişmendliler zamanında ise bazen Amasiyye, bazen de Şehr-i Haraşna olarak anılmıştır. Selçuklu, İlhanlı, Beylikler ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de Amasya adı herhangi bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.
Amasya adının kökeni konusunda günümüzde artık geçerliliğini kaybetmiş olan ve bilimsel bir temele dayanmayan bazı iddialar da ortaya atılmıştır. Bu iddialar arasında Amasya adının Mısır kralı Amasis'ten veya Ermeni kralı Amasyus'tan gelmiş olabileceği şeklinde bazı yaklaşımlar da vardır. Fakat bu ve benzeri iddialar gerçeği yansıtmayan sadece isim benzerliğine dayanan yaklaşımlardan ibarettir.

Amasya ili; Orta Karadeniz Bölümünün iç kısmında yer almaktadır. Doğudan Tokat, güneyden Tokat ve Yozgat, batıdan Çorum, kuzeyden Samsun illeri ile çevrilidir. İlin yüzölçümü 5.701 km2 dir. Toplam sınır uzunluğu 492 km olan ilin Samsun'la 169 km, Tokat'la 165 km, Yozgat'la 6 km, Çorum'la 152 km. sınır uzunluğu vardır. İl genelinin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği (rakım) 1.150 m, il merkezinin ise 411,69 m dir. Ankara'ya 336 km, İstanbul'a 671 km uzaklıkta olan Amasya'nın komşu illere uzaklıklara ise Çorum'a 92 km, Samsun'a 131 km, Tokat'a 114 km, Yozgat'a ise 196 km dir. İl merkezinin ilçelere uzaklıkları; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km ve Taşova 48 km dir.

Gezilecek Yerler

Müzeler: Amasya'nın tarihine ışık tutan Amasya müzeleri geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev, Minyatür Amasya Müzesi gezebileceğiniz Amasya müzeleri arasında.

Camiler: Amasya'da gezip görebileceğiniz pek çok tarihi yapı var. Bu yapılar arasında camiler önemli bir yere sahip. Yörgüç Paşa Camii, Bayezid Paşa Camii, Gümüşlü Camii, Gökmedrese Camii, Burmalı Minare Camii, Amasya Fethiye Camii, Saraçhane Camii görmenizi tavisye ettiğimiz camiler arasında bulunuyor.

Medreseler: Osmanlı'nın en önemli şehirlerinden biri olan Amasya'da pek çok medrese yer almaktadır. Bunlardan Çelebi Mehmet Medresesi ve Haliliye Medresesi en çok ziyaret edilen medreseler.

Amasya Kalesi: Harşena Dağı üzerine kurulu olan Amasya Kalesi geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yapılar arasında yer alıyor. Helenistik dönemden Osmanlı dönemine kadar kullanılan kale şehrin en stratejik konumlarından birinde yer alıyor.

Kral Kaya Mezarları: Amasya Kalesi gibi Harşena Dağı'nda bulunan Kral Kaya Mezarları, Amasya'nın en önemli tarihi varlıklarından biri. Dağın eteklerinde bulunan kral mezarlarından günümüze birkaçı ulaşabilmiş olsa da bu eşsiz güzelliği görmeden Amasya'dan ayrılmayın.

Doğal Güzellikler: Amasya'nın tarihi güzellikleri kadar doğal güzellikleri de keşfetmeye değer. Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biri olan Amasya'da doğa keşfine çıkmak isterseniz Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara ve Terziköy Kaplıcası ilk duraklarınız arasında olmalı.

Amasya Yeryüzü Şekil ve Bilgileri

Yakacık Göleti: [Baraj Gölü]

Destek Çayı: [Çay]

Deliçay: [Çay]

Tersakan Çayı: [Çay]

İbecik Göleti: [Baraj Gölü]

Karadağ: [Dağ]

Çekerek Irmağı: [Nehir]

Beşgöz Vadisi: [Ada]

Destek Barajı: [Baraj Gölü]

Tavşan Dağı: [Dağ]

Ezine Vadisi: [Vadi]

Uluköy Barajı: [Baraj Gölü]

Suluova Ovası: [Ova]

Sarıbuğday Göleti: [Baraj Gölü]

Borabay Gölü: [Göl]

Yeniköy Göleti: [Gölet]

Karaömer Dağı: [Dağ]

Akdağ: [Dağ]

Gediksaray Barajı: [Baraj Gölü]

Gökdere Vadisi: [Vadi]

Ayvalı Göleti: [Baraj Gölü]

Durucasu Vadisi: [Vadi]

Sarıtaş Dağı: [Dağ]

Geldingen Ovası: [Ova]

Kuruçay: [Çay]

Onlukköprü Vadisi: [Vadi]

Merzifon Ovası: [Ova]

İmirler Göleti: [Gölet]

Eğerli Dağı: [Dağ]

Sakarat Dağı: [Dağ]

Gümüşhacıköy (Sarayözü) Barajı: [Baraj Gölü]

Yedikır Barajı: [Baraj Gölü]

Ferhatarası Vadisi: [Ada]

Yeşilırmak: [Nehir]

Buzlu Dağ: [Dağ]

Derinöz Barajı: [Baraj Gölü]

Aydınca Ovası: [Ova]

Doğantepe Göleti: [Baraj Gölü]

Karaçavuş Vadisi: [Vadi]

Bayırlı Göleti: [Baraj Gölü]

Çitli Göleti: [Gölet]

Kızgüldüren Göleti: [Gölet]

Gümüş Ovası: [Ova]

Paşa Göleti: [Baraj Gölü]

Destek Vadisi: [Vadi]

Ortaköy Göleti: [Baraj Gölü]

Canik Dağları: [Dağ]

İnegöl dağı: [Dağ]

Gökdere Çayı: [Çay]

Çakır Dağı: [Dağ]

Göynücek Vadisi: [Vadi]Daha Fazla
TESİSLER
İlk Pansiyon Amasya
İlk Pansiyon Amasya
Amasya
Amasya'da faaliyet gösteren İlk Pansiyon, Amasya Merkez'de, restore edilmiş 200 yıllık ahşap bir konakta misafirlerini ağırlamaktadır. Evcil hayvan dostu olan tesis, güze...
Tek Kişilik 100 TL
Çift Kişilik 192 TL
Üç Kişilik 216 TL
Dört Kişilik 307 TL
Büyük Amasya Oteli (Nergiz)
Büyük Amasya Oteli (Nergiz)
Amasya
Amasya şehir merkezinde, nehir kenarında faaliyet gösteren Büyük Amasya Otel, ücretsiz Wi-Fi erişimli ve klimalı odalar ve mobilyalı bir bahçe sunmaktadır. Otelin bazı odalarında n...
Tek Kişilik 163 TL
Çift Kişilik 163 TL
Üç Kişilik 240 TL
Hamamözü Termal Otel Amasya
Hamamözü Termal Otel Amasya
Amasya
Hamamözü Termal Otelinde 58 standart oda ve 5 suit oda bulunmaktadır. Tüm odalarda balkon bulnmaktadır. Bütün odalarda Televizyon, ortopedik yatak, yerden ısıtma, sıcak soğuk iklim...
Tek Kişilik 144 TL
Çift Kişilik 288 TL
Üç Kişilik 432 TL
Gözlek Termal  (Amasya)
Gözlek Termal (Amasya)
Amasya
Amasya Otogarı'na 24 km, Amasya Merzifon Havalimanı'na ise 44 km mesafede bulunan Gözlek Termal, yüksek sıcaklık ve mineral değerlerine sahip termal suyuyla misafirlerine...
Tek Kişilik 144 TL
Çift Kişilik 216 TL
Üç Kişilik 288 TL
Fimar Life Thermal Resort Hotel (Amasya)
Fimar Life Thermal Resort Hotel (Amasya)
Amasya
Yemyeşil ormanın içersinde bulunan Fimar Life Thermal Resort Hotel, eşsiz Amasya manzarası ve doğası ile bütünleşen konumu ile huzurlu bir tatilin kapılarını açıyor. Tesiste 80...
Tek Kişilik 384 TL
Çift Kişilik 384 TL
Üç Kişilik 552 TL
Amasya Helkıs Konağı
Amasya Helkıs Konağı
Amasya
Amasya'da Amasya Kalesi'ne 500 metre mesafede yer alan Amasya Helkıs Konağı bir restoran ve tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Tüm odalar düz ekran TV ile donatı...
Çift Kişilik 220 TL
Üç Kişilik 331 TL
Dört Kişilik 441 TL
Sarı Konak Boutique & SPA Hotel (Amasya)
Sarı Konak Boutique & SPA Hotel (Amasya)
Amasya
Sarı Konak Boutique Hotel & Spa, 8500 yıllık tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kültür ve şehzadeler şehri Amasya merkezde yer alıyor. Tesiste toplam 18 oda bulun...
Çift Kişilik 417 TL
Lalehan Otel Amasya
Lalehan Otel Amasya
Amasya
Amasya'nın tarihi atmosferinde Yeşilırmak Nehri'nin hemen kenarında bulunan Lalehan Hotel, misafirlerini Kral Kaya Mezarları'na yürüyerek 10 dakika mesafede ağırlıyo...
Tek Kişilik 134 TL
Çift Kişilik 216 TL