Abant Otelleri HARİTADA GÖSTER
 

ABANT

Batı Karadeniz ve Marmara’nın arasında kalan, Bolu şehrinin güneybatısındaki Abant, meşe, köknar, çam, kayın ve gürgen ağaçlarının bolca serpildiği, huzur veren bir coğrafya. Tertemiz bir havada güne kuş cıvıltılarıyla uyanacağınız, doğada vakit geçirip oksijen dolu tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz bir yer Abant.

Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğusunda yer alan Abant, çevresinin doğal güzelliğiyle ünlenmiş oldukça güzel bir göl. Ekim ayının sonlarından Kasım ayına kadar bu coğrafya yanı başındaki Yedigöller ile birlikte Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olsa gerek. Kışa hazırlanan ağaçların yaratacağı rengârenk dünyayı keşfetmek için Abant, Yedigöller ve Gölcük’ü kapsayan bir yolculuğa çıkmak gerek.

Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 m. kadar, en derin yeri ise 18 metre. Denizden yüksekliği 1.328 metreyi bulan, bu 1,5 km2′den az bir alanı kaplayan küçük bir tatlı su gölünün kuzeybatı bölümü yarı bataklık halde. Bu yüzden nadir özellikteki sarı ve beyaz nilüfer çiçekleriyle kaplı ve bu benzersiz bitki örtüsü onu özel kılıyor. Bu yüzden Abant Gölü ve çevresi Milli Park statüsünde bulunuyor.

Abant ve çevresi Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı olduğundan parka giriş ücretli. Abant Tabiat Parkı‘na giriş yaptıktan sonra arabanızı hemen girişteki otoparka bırakabiliyorsunuz. Dileyenler için göl çevresinde tur yapmak için farklı seçenekler var. İsteyene bisikleti, isteyene at, isteyen ise faytonlar bulunuyor.

Abant Gölü’nün çevresi 7 km kadar, yürüyüş yapmak için ideal ve ortalama bir yürüyüş temposuyla bir buçuk iki saatte tamamlanabiliyor. Bir yanda nefis bir göl manzarası, diğer yanda orman ve size eşlik eden kuş cıvıltıları eşliğinde harikulade bir yürüyüş olabilir. Benim göl çevresini turlama hedefim, çok sık fotoğraf molalarıyla kesilince vazgeçip dönmek zorunda kalmıştım. Tamamını olmasa da bir kısmını yürüyerek dolaşın.

Gölün çevresindeki düzlüklerden sonra başlayan ve yüksekliği 1.770 metreye kadar ulaşan, çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı Abant Dağları küçük akarsuların açtığı vadilerle yarılmış.

Dileyenler Abant Palace Hotelin hemen yanından Mudurnu’ya doğru giden yokuşu tırmanıp tepeye çıkarlarsa eğer muhteşem göl manzarasını görmeleri mümkün. Ayrıca Ballıca Tepe ve Sarıyer Yayla Yolu da diğer alternatifler.

Göknar, sarıçam, kayın, karaçam, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ormangülü, ılgın, fındık, papaz külahı barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahip. Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlarını görmek mümkün. Ayrıca alıç, kuşburnu, muşmula, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçekleri yönünden de zengin bir floraya sahip.

Yaban hayatı geliştirme Sahası içeresindeki bu bölgede geyik, yaban domuzları, karacalar, çok sayıda yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşıyor. Ayrıca Ayı, çakal, tilki olduğu da biliniyor. Tabi bu yaban hayvanlarını göl civarında görmek mümkün olmuyor.

Çam, köknar, kayın ağaçlarıyla ideal bir tanışma yeri olan göl ve çevresi aynı zamanda Abant alası ve su samuru koruma alanı. Su samurlarını görebilmek için sabah güneş doğmadan samurların yuvalarının olduğu yere gelip beklemek gerekiyor. Gölde, alabalığın en beğenilen türü olan, Abant alası denen endemik bir alabalık türü ve benekli mercan balığı çokça bulunuyor.

Abant gezilecek yerler açısından tamamen doğal güzellikler ile dolu bir yer. Ulaşım aracı veya vakti olanlar yakın çevredeki diğer güzellikler olan Yedigöller Milli Parkı, Örmeci Yaylası, Samandere Şelalesi, Sinekli Yaylası, Güzeldere Şelalesi ve Akkayalar’ı ziyaret edebilirler. Ancak bu güzelliklerin hepsini aceleye getirmemek, mümkünse konaklamalı gitmek tavsiyem. Abant’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan, geleneksel Osmanlı konaklarının süslediği sokaklarıyla tam bir nostalji yaşatan Mudurnu da listeye eklenebilir.

 Abant’a veda etmeden Abant Köy Ürünleri Satış Merkezi’ne uğrayın. Bolu ve çevresindeki dağlardan toplanmış veya köylerde hazırlanmış yöreye özgü ürünler, kokulu tarhana, erişte, kuru fasulye, yağlı peynir, tereyağı, çam balı ve çeşitli meyveler satılıyor.

Kurutulmuş sebze ve meyveler, şifalı otlar, köy peynirleri, kese yoğurdu, erişte, keş peyniri, tarhana çeşitleri, balkabağı, alacalı fasulye, renkli süs kabakları, ahşap objeler, oyalı yemeniler ve dahası.

Bulunduğum Eylül ortası gece hava oldukça serin ve hatta soğuktu. Hangi mevsim olursa olsun yanınıza hırka türü bir şeyler almanız iyi olur. Abant tatili için Eylül – Nisan ayları dönemini düşünüyorsanız kalın kıyafetleri yanınızdan hiç eksik etmeyin.


Daha Fazla
TESİSLER
Taksim International Abant Palace Oteli
Taksim International Abant Palace Oteli
Bolu
Şehrin kalabalığını arkanızda bırakıp, doğanın kucağında keyifli bir tatile ne dersiniz? O halde aradığınız tatil, Taksim İnternational Abant Palace'ta. Taksim İnternationa...
Büyük Abant Oteli
Büyük Abant Oteli
Bolu
Otelimiz Abant Gölü kenarında olup Bolu şehir merkezine 35 km, İstanbul 'a 260 Km, Ankaraya 220 Km mesafededir.Bolu, Türkiye’nin çoğu şehrinin gökdelenler ve rezidanslar...
Tek Kişilik 690 TL
Çift Kişilik 1380 TL
Abant Kartal Yuvası Otel
Abant Kartal Yuvası Otel
Bolu
Şehrin gürültüsünden uzak bir konumda çam ağaçları içerisinde konumlanan Abant Kartal Yuvası Otel, misafirlerini 28 oda ile ağırlıyor. Tesiste bulunan tüm odalarda balkon, merkez...
Taksim International Abant Köşk Otel
Taksim International Abant Köşk Otel
Bolu
Abant Köşk Oteli'nin tüm odalarında göl manzarası hakimdir ve özel banyolar yer almaktadır. Şampuan, sabun gibi banyo malzemelerinin ücretsiz temin edildiği banyolarda, saç ku...
Abant Hayalim Pansiyon
Abant Hayalim Pansiyon
Bolu
Çevresi köknar, çam, meşe ve kayın ağaçlarıyla bütünleşen orman manzaralı Abant Hayalim tesisimizde toplam 9 oda bulunmakta. Bunlardan 3 tanesi aile odasıdır. Aile işletmeciliğinin...
Von Resort Hotel (Abant)
Von Resort Hotel (Abant)
Bolu
Abant Yolu üzerinde yer alan Von Resort Abant, misafirlerine keyif dolu bir konaklama fırsatı sunuyor. Tesisin modern ve ferah odalarında; balkon, minibar, LCD TV, uydu yayını, wi...
Bahçeli Köşk Otel (Abant)
Bahçeli Köşk Otel (Abant)
Bolu
Abant Bahçeli Köşk Otel; Abant Akçaalan köyünde 21 odası ile misafirlerine konforlu hizmet sağlıyor. Tesiste sunulan sabah kahvaltısı ile güne güzel bir başlangıç yapılabilir. Ote...
Aden Boutique Hotel & Spa (Abant)
Aden Boutique Hotel & Spa (Abant)
Bolu
Tesis, doğal güzelliği ile dört mevsim cazibesini koruyan Abant'ta huzurlu, romantik ve dinlendirici bir tatil sunuyor. Yeşillikler içindeki tesisin odaları konfor ve dinle...
Yeşil Masal Evleri (Abant)
Yeşil Masal Evleri (Abant)
Bolu
Huzurlu doğası ile gelenlerin unutamayacağı yeşillikler içerisinde konumlanmış Abant Yeşil Ev Masal Evleri, misafirlerine keyif dolu konaklama fırsatı sunuyor. Tesisin hem evini...